Ve stínu ozbrojených hlídek a betonových zátarasů: Svět slavil příchod nového roku | info.cz

Články odjinud

Ve stínu ozbrojených hlídek a betonových zátarasů: Svět slavil příchod nového roku

Oslavy pod dohledem strážců zákona, v pevnosti z betonových bloků. Tak by se dala shrnout silvestrovská noc po celém světě. Od Sydney po Londýn byla situace všude stejná v reakci na teroristické útoky. Svět přesto šokoval útok na diskotéku v Istanbulu.

Berlín absolvoval silvestrovské oslavy se vztyčenou hlavou, německá metropole se rozhodně nenechala zastrašit prosincovým útokem na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz. Prostor u Braniborské brány, kam tradičně přišly slavit statisíce lidí, ovšem obklopovaly betonové zátarasy a hlídaly jej zástupy ozbrojených policistů.

Na pařížské třídě Champs-Elysées se lidé přišli podívat na ohňostroj navzdory několikastupňovému mrazu. Přístupové cesty přitom úřady kvůli obavám z teroristů blokovaly pomocí betonových zátarasů a vozidel.

Britská metropole nový rok pozdravila pyrotechnickou show na pozadí největšího evropského vyhlídkového kola - 135 metrů vysokého Londýnského oka. Dvanáctiminutový ohňostroj byl mimo jiné připomínkou loni zesnulých popových celebrit - Prince, Davida Bowieho či George Michaela.

Šokující zprávy přišly z Istanbulu, kde došlo ke střelbě. Na návštěvníky oblíbené diskotéky Reina zaútočil dosud neznámý muž, podle očitých svědků převlečený za Santa Clause. Za střelbu v populárním podniku zaplatilo životem nejméně 39 lidí včetně 16 cizinců.

Asi milion lidí obklopených bezpečnostním prstencem mohutných nákladních automobilů a 7 000 příslušníky policie na newyorském náměstí Times Square uvítal příchod Nového roku tradičním sledováním klesající kaleidoskopické koule. Před půlnočními oslavami se na Times Square odehrávala zábava s živým vystoupením Mariah Careyové, Thomase Rhetta a Glorie Estefanové.

Příchod Nového roku oslavila také Latinská Amerika, kde se jedna z největších akcí tradičně konala na pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiro. Podle odhadů se tu sešly asi dva miliony lidí, kteří sledovali 12 minut trvající ohňostroj. Vítat Nový rok v Riu se rozhodlo zhruba 860 000 zahraničních turistů.

Celosvětové prvenství mají tichomořské ostrovní státy Samoa, Kiribati a Tonga, kde rok 2017 začal už v sobotu v 11:00 SEČ. O hodinu později se dočkaly Nový Zéland a Fidži. V sobotu v 16:00 SEČ pak nový rok dorazil do Tokia. Ohňostroji, na který do centra japonské metropole přišly tisíce lidí, předcházel obřad ve známé místní svatyni Meidži, při němž se kněží modlili za šťastný rok 2017.

V Číně se oficiální novoroční oslavy nekonaly. Podle čínského kalendáře nový rok začíná až 28. ledna, kdy rok ve znamení opice vystřídá rok ve znamení kohouta.

Celosvětově silvestrovské oslavy skončí dnes ve 12:00 SEČ na souostroví Americká Samoa. Nejdéle si ovšem na 1. leden počkají Bakerův ostrov a Howlandův ostrov; nad touto dvojicí neobydlených tichomořských atolů pod správou USA nastane silvestrovská půlnoc ještě o hodinu později. Nástup nového letopočtu tak po celé planetě kvůli časovým posunům zabere více než než 24 hodin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud