Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Středozemním moři pluly „neviditelné“ ruské ponorky. Putin posiluje flotilu ve výbušné oblasti

Ve Středozemním moři pluly „neviditelné“ ruské ponorky. Putin posiluje flotilu ve výbušné oblasti

Ke Středozemnímu moři včera dopluly dvě nejnovější ruské ponorky, které jsou kvůli své neslyšitelnosti označovány za „neviditelné“. Dieselová plavidla vybavená střelami s plochou dráhou letu vyplula od ruských břehů před dvěma týdny a proplula kolem norského, irského a španělského pobřeží až se dostala do Středozemního moře. Ponorky, které mají rozšířit ruskou námořní základnu na anektovaném Krymu, mají být podle tamních médií použity také během ruské operace v Sýrii.  

Nadupaná plavidla, která byla na vodu spuštěna teprve loni, nesou název Kolpino a Velkij Novgorod a patří mezi největší chloubu ruského námořnictva. Jsou vybavené nejnovějšími navigačními a plně automatizovanými řídicími systémy nebo vysoce přesnými raketami.

Moskva se však nejvíce chlubí tím, že nová generace jejích ponorek patří k těm nejtišším na světě, a jsou tak pro nepřátele „neviditelné“. Podle britského deníku Daily Mail ale zas tak neviditelné nebyly – letouny NATO totiž obě ponorky údajně během cesty na jih bedlivě sledovaly.

Moskva nesdělila, jak dlouho mají ponorky na východě Středozemního moře zůstat, mají ale vystřídat jejich dvě předchůdkyně Krasnodar a Rostov na Donu, ze kterých Moskva odpaluje střely na cíle samozvaného Islámského státu v Sýrii. Ruské lodě a ponorky umístěné na základně Tartus ve Středozemním moři hrají v bojích podporujících Bašára Asada důležitou roli.

Dvě dieselové ponorky jsou nejnovějším přírůstkem rodiny celkem šesti ponorek třetí generace třídy známé jako Varšavjanka, které byly postaveny za účelem posílení ruské flotily v Černém moři, jež je ve vztazích Ruska a Severoatlantické aliance považováno za jedno z výbušných míst.

Moře je totiž obklopené Ruskem, třemi členskými státy NATO a dvěma bývalými zeměmi Sovětského svazu, které by se členem NATO rády staly – Gruzií a Ukrajinou. Právě černomořská flotila na Krymském poloostrovu, který Rusko v roce 2014 anektovalo, se tak pro nejmodernější ruské ponorky stane novým domovem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744