Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Švédsku jen několik dní po Trumpově výroku vypukly nepokoje. Lidé rabovali a zapalovali auta, policie střílela

Ve Švédsku jen několik dní po Trumpově výroku vypukly nepokoje. Lidé rabovali a zapalovali auta, policie střílela

V okrajové čtvrti Rinkeby švédského hlavního města vypukly v noci z pondělí na úterý násilnosti. Stalo se tak jen několik dní poté, co americký prezident Donald Trump sklidil posměch za své výroky o tom, že se v zemi stal nespecifikovaný incident, aniž by to byla pravda. Násilnosti v přistěhovalecké čtvrti byly zřejmě reakcí na nedalekou policejní razii. Blíže nespecifikovaný počet osob začal po mužích zákona házet kameny.

Policie později potvrdila, že jeden z jejích příslušníků proti agresorům použil střelnou zbraň.

„Na místě ale nikdo nebyl zraněn. Posléze jsme zkontrolovali i nemocnice a ani v těch se nenacházel nikdo, kdo by měl zranění způsobená střelnou zbraní,“ citoval policejního mluvčího Larse Bygströma internetový deník The Local.

Nepokoje se podařilo potlačit, ale ne zcela zastavit, a tak krátce před půl jedenáctou v noci vypukly s novou intenzitou, když protestující zapálili asi sedm či osm automobilů. O hodinu později řešila policie rabování v několika místních obchodech.

V průběhu násilností byl také zraněn fotograf švédského deníku Dagens Nyheter. „Dostal jsem mnoho úderů pěstmi a schytal jsem také několik kopanců, do těla i do hlavy. Noc jsem strávil v nemocnici,“ tvrdí reportér.

Aktualizované informace na webu místní policie mluví o třech vlnách nepokojů, násilí proti policejnímu důstojníkovi, dvou přepadeních, vandalismu a především pak o krádežích. Rinkeby bylo kvůli nepokojům v hledáčku policie už před čtyřmi lety, když hořelo na třiceti místech čtvrti a muži zákona byli napadeni kameny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744