Vedla tajnou americkou věznici s brutálními metodami, pak ničila nahrávky. Kdo je nová šéfka CIA? | info.cz

Články odjinud

Vedla tajnou americkou věznici s brutálními metodami, pak ničila nahrávky. Kdo je nová šéfka CIA?

Do čela Ústřední zpravodajské služby CIA míří Gina Haspelová. Ve funkci nahrazuje svého dosavadního šéfa Mikea Pompea, ze kterého dnes americký prezident Donald Trump udělal ministra zahraničí.

Haspelová působila jako zástupkyně ředitele CIA od 2. února 2017. Několik členů amerických Senátu s tám tehdy nesouhlasilo a vyzývali Trumpa, aby její jmenování kvůli problematické minulosti zvážil.

Tvrdá ruka ve věznici

V roce 2002 byla Haspelová přítomna výslechu Palestince Abú Zubajdá, který byl mučen tak brutálně, že málem zemřel. Stalo se tak na první tajné věznici pro zadržování lidí podezřelých z terorismu v Thajsku, kterou Haspelová vedla. Tam zamířil i v Pákistánu dopadený abú Zubajdá. CIA se o jeho výslechy nechtěla „dělit" s armádou či FBI, což hrozilo v případě převozu na kubánské Guantánamo. Proto zřídila věznici v Thajsku, která mohla vzniknout bez pokynů z Bílého domu či vlády. Zde podle senátní zprávy CIA poprvé použila brutální metody výslechu včetně mučení, simulovaného topení známého jako waterboarding či upírání spánku, s jejichž praktikováním získala souhlas po Zubajdově zadržení. Na podzim téhož roku se tajná služba rozhodla thajskou věznici uzavřít poté, co se informace o ní dostaly na veřejnost.

V letech 2003 - 2005 Haspelová podle The New Yorker jako vysoce postavená důstojnice dohlížela na supertajný program CIA, který vystavil množství podezřelých z terorismu dalším brutálním metodám výslechu včetně ukládání do rakví a nuceného lití vody do hrdel.

Později Haspelová pracovala pro Joseho Rodrigueze, který řídil protiteroristické centrum CIA. Rodriguez ve svých pamětech napsal, že Haspelová v roce 2005 nařídila zničení velkého množství videokazet pořízených při výsleších v thajské věznici.

V čele špionáže podruhé

V únoru 2013 jmenoval tehdejší prezident Barack Obama Haspelovou ředitelkou Národní tajné služby (National Clandestine Service, NCS), což je nová tajná služba, zřízená v roce 2005, která koordinuje americké špionážní aktivity v zahraničí a spadá pod CIA. V čele NCS však Haspelová setrvala jen dočasně do května 2013, kvůli kritice její zásadní účasti v brutálních výslechových metodách v Thajsku.

V prosinci 2014 uvalilo Evropské středisko pro ústavní a lidská práva (ECCHR) žalobu na neidentifikované pracovníky CIA na základě zveřejnění senátní zprávy o brutálních výslechových metodách. Loni v červenci středisko ECCHR vyzvalo německého veřejného generálního prokurátora, aby vydal příkaz k zatčení Haspelové na základě skutečnosti, že dohlížela na mučení podezřelých z terorismu, především v souvislosti s případem Palestince abú Zubajdá.

Haspelová je také nositelkou několika vyznamenání, například Ceny George H. W. Bushe za vynikající práci v oblasti boje proti terorismu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud