Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedlejší efekt dobývání Mosulu? Půl milionu lidí žízní

Vedlejší efekt dobývání Mosulu? Půl milionu lidí žízní

Až 500 tisíc obyvatel iráckého města je podle OSN bez vody. Při postupu armády, která vede ofenzivu proti stoupencům samozvaného Islámského státu, byly poškozeny některé vodovody. Stanice CNN dodává, že islamisté stále mají kontrolu nad infrastrukturou a právě dodávky vody nebo elektřiny můžou využívat jako jeden z prostředků boje nebo k ovlivnění civilistů.

Možnosti lidí ve městě se ztenčují a podle OSN mnozí z nich nemají přístup k základním zásobám. „Téměř půl milionu civilistů, kteří již nyní bojují o to, aby se každý den dokázali uživit, se ocitl bez přístupu k pitné vodě. Dopad na děti, ženy a rodiny bude katastrofální," uvedla Lisa Grandeová, humanitární koordinátorka OSN pro Irák.

„Nemáme vodu ani elektřinu. Pijeme vodu ze studně, ale té není dost.“
obyvatel Mosulu

Podle iráckých velitelů vládní jednotky získaly kontrolu nad 40 procenty východní části Mosulu. Pohybují se pomalu jednotlivými čtvrtěmi a potýkají se přitom s odstřelovači, sebevražednými atentátníky i s výbušninami nastraženými v automobilech. Elitní irácké jednotky jsou přitom jedinou silou, která vstoupila do Mosulu z východu. Irácká armáda, policie a kurdské oddíly postupují ze severu a z jihu, šíitské milice ze západu a do města by podle předchozí dohody vůbec vstoupit neměly.

Dobývání Mosulu
Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu operaci podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.
Letadla koalice vedené Spojenými státy podnikla v posledních dnech sérii útoků na mosty přes řeku Tigris s cílem co nejvíce zabránit islamistům útočit pomocí sebevražedných atentátníků s nákladními vozidly naplněnými výbušninami na postupující iráckou armádu. Zasaženy byly čtyři z pěti mostů, přičemž útoky je mají vyřadit z provozu, ne je totálně zničit, aby byly po obnově míru opět k užitku. Stejný důvod má i bombardování silnic s cílem vytvořit hluboké krátery ve vozovce, které rovněž komplikují provoz těžké techniky. Podle britského generála Ruperta Jonese přináší tato taktika výsledky: množství sebevražedných útoků se snížilo. Jones odhadl, že se bitva o Mosul protáhne ještě na mnoho týdnů.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1