Vegas, Orlando, Newtown. Připomeňte si ty nejhorší masové střelby v USA | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vegas, Orlando, Newtown. Připomeňte si ty nejhorší masové střelby v USA

Vegas, Orlando, Newtown. Připomeňte si ty nejhorší masové střelby v USA

Zatím neidentifikovaný střelec zabil v neděli v kostele v americkém státě Texas nejméně 27 lidí, dalších 24 je podle neoficiálních zpráv zraněných. Muž je podle policejních zdrojů po smrti, jeho motiv nicméně zůstává nejasný. Připomeňte si podobné případy, které otřásly Amerikou v posledních deseti letech. Seřazené jsou podle počtu obětí. 

Las Vegas, říjen 2017 - 58 mrtvých

Při nejtragičtějším masakru střelnou zbraní v dějinách USA zahynulo v Las Vegas 58 lidí a přes 500 jich bylo zraněno. Střelcem byl čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock, který žil v posledních letech v seniorské komunitě ve městě Mesquite v Nevadě. Po desáté hodině večerní zahájil střelbu ze svého pokoje v 32. patře hotelu Mandalay Bay Resort and Casino do davu 22.000 účastníků koncertu country zpěváka Jasona Aldeana konaného v rámci pravidelného festivalu Route 91 Harvest. Pachatel se sám zastřelil ještě před příchodem policie, která ho šla zneškodnit do hotelu, z něhož střílel.

Orlando, červen 2016 - 49 mrtvých

Po střelbě v nočním gay klubu v Orlandu na Floridě zemřelo 50 lidí včetně útočníka a 53 lidí bylo zraněno. Pachatelem byl devětadvacetiletý radikál Omar Mateen, který se narodil na Floridě, jeho rodiče pocházejí z Afghánistánu. Mateen se během útoku přihlásil k samozvanému Islámskému státu, jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, se přiklonil k tomu, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.

Virginský polytechnický institut, duben 2007 - 32 mrtvých

Při střelbě ve Virginském polytechnickém institutu vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu. Střelec následně spáchal sebevraždu.

Sutherland Springs, listopad 2017 - 27 mrtvých

Při střelbě v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas zemřelo podle televize CNN 27 lidí, dalších nejméně 24 utrpělo zranění. Střelec byl podle místního šerifa jeden a střílet začal hned po příchodu do kostela. Policisté střelce krátce pronásledovali a pak ho zneškodnili.

Newtown, prosinec 2012 - 26 mrtvých

Na základní škole v Newtownu postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Nakonec zabil i sám sebe.

Binghamton, duben 2009 - 14 mrtvých 

Střelba ve středisku pro imigranty v Binghamtonu v americkém státě New York. Mezi mrtvými byl i pachatel, naturalizovaný imigrant z Číny, který se zastřelil.

San Bernardino, prosinec 2015 - 14 mrtvých 

Střelba v budově úřadu sociálních služeb v kalifornském San Bernardinu, za níž byl odpovědný radikál Syed Farook se svou ženou. Oba při přestřelce zahynuli.

Fort Hood, listopad 2009 - 13 mrtvých 

Masakr na základně americké armády v texaském Fort Hoodu měl na svědomí major a armádní psychiatr Nidal Malik. V roce 2013 byl odsouzen k trestu smrti.

Denver, červenec 2012 - 12 mrtvých 

V kině na předměstí Denveru ve státě Colorado útočil maskovaný střelec James Holmes. Loni v srpnu byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Washington, září 2013 - 12 mrtvých

V budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu střílel čtyřiatřicetiletý bývalý příslušník záloh vojenského námořnictva Aaron Alexis. Policie ho zabila.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.