Články odjinud

Velká Británie nedokáže ochránit naše občany, za otrávením Skripala mohou stát britské tajné služby, tvrdí Rusko

Velká Británie nedokáže ochránit naše občany, za otrávením Skripala mohou stát britské tajné služby, tvrdí Rusko

Velká Británie není schopná chránit bezpečnost ruských občanů v zemi. Dokazují to například otrava někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka, podivná sebevražda miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského, vražda jeho přítele Nikolaje Gluškova či nedávná otrava dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Dnes to v prohlášení uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Britská ministryně Theresa Mayová v parlamentu prohlásila, že za útokem na Skripala je Rusko, které použití nervové látky nařídilo, nebo umožnilo, aby se k toxické substanci dostal někdo jiný. Moskva odpovědnost odmítá.

Nyní ruské ministerstvo zahraničí zmínilo sérii vražd či kontroverzních úmrtí Rusů v Británii s tím, že je očividné, že Spojené království na svém území nedokáže zajistit ruským občanům bezpečnost. Ve svém výčtu mrtvých v Británii jmenovalo i původem gruzínského opozičního politika a bohatého podnikatele Badriho Patarkacišviliho obchodně činného v Rusku, který v roce 2008 náhle zemřel, či nečekaný skon podnikatele Alexandra Peperpiličného.

Ruské ministerstvo zahraničí rovněž kritizuje Británii za to, že zatajuje klíčová fakta o útoku na Skripala, mimo jiné i počet zasažených nervovou látkou. Jako podivné ministerstvo označilo aktivity v britském výzkumném komplexu Porton Down, který se nachází nedaleko Salisbury, kde byl Skripal s dcerou otráven.

Místo snahy případ objasnit se Londýn podle Moskvy zaměřil na to, aby rozšířil obvinění Ruska. V této souvislosti ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že Rusko na svých hranicích zaznamenává účelové vyvolávání napětí a také cizí demonstrace vojenské síly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud