Velká Británie nedokáže ochránit naše občany, za otrávením Skripala mohou stát britské tajné služby, tvrdí Rusko | info.cz

Články odjinud

Velká Británie nedokáže ochránit naše občany, za otrávením Skripala mohou stát britské tajné služby, tvrdí Rusko

Velká Británie není schopná chránit bezpečnost ruských občanů v zemi. Dokazují to například otrava někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka, podivná sebevražda miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského, vražda jeho přítele Nikolaje Gluškova či nedávná otrava dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Dnes to v prohlášení uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Britská ministryně Theresa Mayová v parlamentu prohlásila, že za útokem na Skripala je Rusko, které použití nervové látky nařídilo, nebo umožnilo, aby se k toxické substanci dostal někdo jiný. Moskva odpovědnost odmítá.

Nyní ruské ministerstvo zahraničí zmínilo sérii vražd či kontroverzních úmrtí Rusů v Británii s tím, že je očividné, že Spojené království na svém území nedokáže zajistit ruským občanům bezpečnost. Ve svém výčtu mrtvých v Británii jmenovalo i původem gruzínského opozičního politika a bohatého podnikatele Badriho Patarkacišviliho obchodně činného v Rusku, který v roce 2008 náhle zemřel, či nečekaný skon podnikatele Alexandra Peperpiličného.

Ruské ministerstvo zahraničí rovněž kritizuje Británii za to, že zatajuje klíčová fakta o útoku na Skripala, mimo jiné i počet zasažených nervovou látkou. Jako podivné ministerstvo označilo aktivity v britském výzkumném komplexu Porton Down, který se nachází nedaleko Salisbury, kde byl Skripal s dcerou otráven.

Místo snahy případ objasnit se Londýn podle Moskvy zaměřil na to, aby rozšířil obvinění Ruska. V této souvislosti ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že Rusko na svých hranicích zaznamenává účelové vyvolávání napětí a také cizí demonstrace vojenské síly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud