Články odjinud

Velká koalice pokračuje. Německá SPD se rozhodla v referendu pro vládu s Merkelovou

Velká koalice pokračuje. Německá SPD se rozhodla v referendu pro vládu s Merkelovou

Členové německé sociální demokracie se dnes ve vnitrostranickém referendu vyjádřili pro pokračování velké koalice s CDU/CSU. V Německu tak bude znovu vláda v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou. Infomovala o tom televize ZDF. Merkelovou by počtvrté za kancléřku mohli poslanci zvolit 14. března.

CDU a CSU se pro vznik velké koalice vyslovily už v uplynulých týdnech, SPD o ní rozhodovala ve velmi sledovaném vnitrostranickém referendu. I když vedení sociálních demokratů zatím oficiálně neoznámilo, jak hlasování dopadlo, shodují se německá média na tom, že pokračování dosavadní vlády u straníků získalo většinovou podporu.

Pozorovatelé očekávali, že výsledek bude o poznání těsnější, protože proti účasti na další vládě pod Merkelovou dávala řada straníků najevo hlasitý odpor. Nakonec ale, zdá se, u sociálních demokratů převážily argumenty zastánců velké koalice, podle nichž SPD dokázala prosadit dostatek priorit ze svého programu a navíc obsadí důležité posty, včetně ministerstva financí.

U řady straníků také zřejmě hrála roli pragmatická úvaha, že je lepší vyhnout se riziku předčasných voleb v době, kdy má SPD rekordně nízkou podporu u voličů. Negativního rekordu nejstarší německá demokratická strana dosáhla už v zářijových volbách, když získala jen 20,5 procenta hlasů.

Velká koalice bývala ve spolkové republice naprostou výjimkou. Do roku 2005, kdy Merkelová poprvé stanula na čele vlády, vznikla jen jednou, a to v 60. letech. Nyní se tak ale stane již potřetí za čtyři volební období.

Při posledním podobném hlasování v roce 2013 se pro velkou koalici vyslovilo 76 procent sociálních demokratů.

 

Články odjinud