Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velká mezikontinentální raketová blamáž. Kim Čong-un nejspíš zase všechny převezl

Velká mezikontinentální raketová blamáž. Kim Čong-un nejspíš zase všechny převezl

Když minulý týden severokorejský režim úspěšně otestoval svou mezikontinentální balistickou střelu schopnou zasáhnout USA, navíc na americký den nezávislosti, celý svět na chvíli oněměl. Jak se ale nyní ukazuje, celý test mohl být jeden velký podvod, jakých despotický komunistický režim v historii vytáhl z rukávu již několik. 

Technologie vývoje mezikontinentálních balistických raket (ICBM) totiž naštěstí není triviální, i proto severokorejskému režimu, pravidelně se holedbajícímu se svými úmysly zničit imperialistický Západ, trvá jejich výroba tak dlouho.

Jižní Korea nyní tvrdí, že jejímu severnímu sousedovi chybí klíčová část technologie, která činí ICBM provozuschopnou. Konkrétně se podle Soulu KLDR údajně nepodařilo zvládnout fázi opětovného vstupu rakety ze suborbitálního letu zpět do atmosféry. Jižní Korea uvedla, že při nedávném severokorejském testu rakety Hwasong-14 nebyla schopna potvrdit úspěšné zvládnutí této fáze.

„Vzhledem k tomu, že Severní Korea nemá žádné testovací zařízení, kde by technologie opětovného vstupu do atmosféry mohla vyvíjet, Národní bezpečnostní služba (NIS) věří, že Severokorejci touto technologií zatím nedisponují,“ prohlásil poslanec a člen zpravodajské komise jihokorejského parlamentu Yi Wan-young.

Poslanec dodal, že NIS rovněž nezaznamenala žádnou neobvyklou aktivitu v okolí severokorejského testovacího zařízení Punggye-ri.

„Během roku či dvou, během kterých budou probíhat další intenzivní testy, Severní Korea nicméně nejspíše vyvine raketu, která bude schopna spolehlivě zasáhnout cíle i na americkém západním pobřeží, dost možná i měkké cíle jakými jsou vojenské základny,“ tvrdí analytický server 38north.org, který se zabývá aktivitami okolo KLDR. „Během pěti let by KLDR mohla své rakety vybavit i takovou technologií, která by představovala výzvu i pro americký protiraketový deštník,“ dodává analýza.

Americký prezident Donald Trump minulý měsíc uvedl, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci. „Čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR již skončil,“ prohlásil.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring počátkem června označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1