Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký návrat v Kremlu. Obnovení Alexandrovci vystoupí na slavnostním koncertu

Velký návrat v Kremlu. Obnovení Alexandrovci vystoupí na slavnostním koncertu

V Kremelském paláci v Moskvě dnes dokončují poslední přípravy na čtvrteční velký koncert obnoveného Alexandrovova souboru písní a tanců. Slavné umělecké těleso postihla koncem loňského roku letecká katastrofa. Letoun ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů souboru, se zřítil do Černého moře krátce po startu z letoviska Soči. Nikdo katastrofu nepřežil.

Konkurs pro nové členy souboru začal v Moskvě v polovině ledna. Podle médií se přihlásilo kolem 2000 zájemců, ale podmínky přijetí byly nebývale náročné. Uchazeč ve věku 18 až 45 let musel nejprve prokázat vysokoškolské vzdělání v oboru zpěv a musel porotu obeslat zvukovým a obrazovým záznamem svého vystoupení. Podmínkou bylo úspěšné zvládnutí vybrané operní árie. Až pak následovala skutečná zkouška.

Poprvé po katastrofě Alexandrovci vystoupili komorněji už před týdnem v moskevském armádním divadle. Čtvrteční slavnostní koncert v Kremlu, jemuž má přihlížet ruské vedení, se uskuteční při příležitosti ruského Dne obránce vlasti. Ruské ministerstvo obrany investovalo do přípravy prvního velkého koncertu 35 milionů rublů (15 milionů korun), napsal server Gazeta.

Podle oficiální zprávy má čtvrteční koncert ukázat "moc a velikost neporazitelné a legendární velké armády velké země, má vyobrazit přeměny a politické výzvy, s nimiž s Rusko potýkalo v roce 2016, a hrdinnou pomoc ruské armády v boji syrského lidu proti teroristickým organizacím". Hned v pátek se Alexandrovci přesunou k dalšímu vystoupení do Soči.

Alexandrovci měli ještě před katastrofou naplánováno turné v deseti krajských městech České republiky, a to v termínech od 11. do 22. května. Soubor už v lednu na svých webových stránkách české turné v původním termínu potvrdil.

Ještě předtím v březnu mají Alexandrovci v plánu zájezd do Francie. Některé evropské státy, například Estonsko, vystoupení ruského armádního souboru naopak zakázaly. "Ruské vojáky v Estonsku nikdo nečeká," řekl počátkem února estonský ministr obrany Margus Tsakhna.