Velký obrat šéfa europarlamentu. Na německého kancléře prý kandidovat nebude | info.cz

Články odjinud

Velký obrat šéfa europarlamentu. Na německého kancléře prý kandidovat nebude

Martin Schulz před časem překvapil, když oznámil, že v čele Evropského parlamentu skončí, nebude usilovat o další mandát a vrátí se do domácí politiky jako možný vyzyvatel kancléřky Angely Merkelové. Teď překvapuje znovu: Svým socialistům podle magazínu Der Spiegel oznámil, že nominaci do čela vlády neočekává.

Dosud byl považovaný za nejvážnějšího a téměř jediného možného protikandidáta německé kancléřky. Teď se ale situace mění. Špičky sociální demokracie podle magazínu Der Spiegel stále víc upřednostňují stranického šéfa Sigmara Gabriela.

„Mezi socialisty je považované za veřejné tajemství, že by se (Schulz) rád stal kandidátem na kancléře,“ píší němečtí novináři s dovětkem, že Schulz nechce s ohledem na vzájemné dobré vztahy jít proti Gabrielovi.

Kandidatura zmíněného vicekancléře je s ohledem na jeho stranickou funkci přirozená, ačkoli čelil kritice kvůli nízké popularitě. Jak ale konstatuje respektovaný server Politico, tato situace se začíná měnit, po tom, co si Gabriel dokázal připsat několik politických vítězství.

Schulz v čele europarlamentu v lednu končí a o další mandát usilovat nebude, jak dříve uvedl právě s odkazem na plán vrátit se na domácí politickou scénu. Spekulovalo se o něm i jako o možném budoucím ministrovi zahraničí Německa.

Parlamentní volby, které předznamenají kdo bude kancléřem, Němce čekají na podzim. Jako jasný favorit do volebního roku opět vstupuje konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Merkelové, která vyhrála troje předchozí volby do Spolkového sněmu. Další hladké vítězství ale Merkelová, kterou Křesťanskodemokratická unie v prosinci téměř 90 procenty hlasů potvrdila v čele strany, nečeká, a naopak počítá s nejtvrdší a nejtěžší kampaní své politické kariéry. Klíčovou roli budou hrát emoce a témata jako terorismus, bezpečnost a migrace.

Prudké útoky na šéfku německé vlády, které kvůli její migrační politice v tomto roce přicházely i od sesterské Křesťanskosociální unie, se přitom dají čekat zejména od Alternativy pro Německo (AfD), která už letos v několika zemských volbách bodovala protiimigrační rétorikou. V příštím roce by se strana, jejíž zástupci mluví o Merkelové opakovaně jako o diktátorce, měla poprvé dostat i do Spolkového sněmu.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud