Články odjinud

Velký teroristický úrok by mohl vést ke spuštění pátého článku, řekl šéf NATO Stoltenberg

Velký teroristický úrok by mohl vést ke spuštění pátého článku, řekl šéf NATO Stoltenberg

Případný závažný kybernetický útok by mohl vést k historicky druhému spuštění pátého článku severoatlantické smlouvy o vzájemné obraně. Potvrdil to ve středu v kanadské metropoli Ottawě generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„NATO bere kybernetické hrozby velmi vážně, protože jsme byli svědky rostoucího počtu kybernetických útoků," prohlásil šéf aliance. "Kybernetické útoky mohou být právě tak zničující jako vojenské útoky,“ dodal Stoltenberg.

Severoatlantická aliance se už v roce 2014 dohodla na tom, že kolektivní obranný mechanismus podle článku pět je možné spustit i kvůli kybernetickému útoku. Dosud byl klíčový článek použit pouze jednou - po teroristickém útoku z 11. září 2001 na Spojené státy. Článek říká, že útok na jednoho nebo více členů je považován za útok na všechny.

NATO v současnosti posiluje ochranná opatření proti kybernetickým útokům a všechny členské státy by měly být schopny se proti nim bránit. „Máme tým s 200 kybernetickými experty, kteří jsou připraveni pomoci v různých zemích NATO při obraně kyberprostoru,“ zdůraznil Stoltenberg.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud