Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký test pro kancléřku Merkelovou. Volby v Sársku ukáží, jakou má šanci obhájit svůj post

Velký test pro kancléřku Merkelovou. Volby v Sársku ukáží, jakou má šanci obhájit svůj post

Voliči v západoněmeckém Sársku rozhodují o tom, kdo na dalších pět let stane v čele jejich vlády. Volby jsou ostře sledované, protože mohou být ukazatelem, jak by mohlo na podzim dopadnout hlasování na celostátní úrovni. O obhajobu vítězství v Sársku usilují tytéž strany, jaké vládnou Německu.

Volby v Sársku označuje BBC jako test pro kancléřku Angelu Merkelovou i jejího konkurenta v podzimních parlamentních volbách, socialisty Martina Schulze. Předvolební průzkumy dávají křesťanským i sociálním demokratům velké šance na vítězství. Podobně jako na celostátní úrovni, se socialisté drží v těsném závěsu za křesťanskými demokraty.

Poslední průzkum veřejného mínění dle ČTK přisoudil křesťanským demokratům 37 procent hlasů a SPD 32 procent. Do zemského parlamentu by se dostala také Levice a poprvé v historii Alternativa pro Německo.

Pokud volby opravdu takto dopadnou, přichází v úvahu dvě varianty složení vlády. Buď se křesťanští demokraté opět spojí se sociálními demokraty, nebo SPD sestaví vládu s Levicí.

Takové scénáře se dle odborníků podobají i podzimním parlamentním volbám. Těsný rozestup mezi CDU/CSU a SPD může vést k tomu, že socialisté obejdou svého dosavadního koaličního partnera a místo Merkelové osloví Levici a Zelené.

Jak hlasování v Sársku dopadlo, bude jasno nejspíše ještě během dneška. Volební místnosti se uzavřou s úderem šesté hodiny večerní. Další zemské volby se uskuteční v květnu ve Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vestfálsku.