Velmi brzy se stáhneme ze Sýrie, překvapivě oznámil Trump | info.cz

Články odjinud

Velmi brzy se stáhneme ze Sýrie, překvapivě oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na mítinku v Ohiu překvapivě nechal slyšet, že porážka Islámského státu se blíží a že se tudíž USA „velmi brzy“ stáhnou ze syrských bojišť. „Je na čase, aby se i jiní začali starat,“ řekl šéf Bílého domu. Ještě v lednu přitom tehdejší ministr zahraničí Rex Tillerson ujišťoval, že USA své vojáky v Sýrii ponechají. 


očekává, že se velmi brzy jeho země stáhne ze syrských bojišť, kde je jejím prvořadým zájmem definitivní porážka tzv. Islámského státu. „Nekompromisně jsme ISIS zasáhli. Budeme mít (v blízké budoucnosti) zpět 100 procent území jejich kalifátu,“ uvedl šéf Bílého domu na mítinku v Ohiu.

„Nekompromisně jsme ISIS zasáhli. Budeme mít zpět 100 procent území jejich kalifátu. Brzy se vrátíme se do naší vlasti - kam patříme a kde chceme být, “ uvedl Trump na mítinku v Ohiu. Podle prosincových údajů přiznávají Američané v Sýrii asi 2000 vojáků. 

Vyjádření šéfa Bílého domu naznačuje obrat v americké zahraniční politice. V lednu dnes už bývalý americký ministr zahraničí Rex Tillerson ujištoval, že USA v rámci nové strategie vojáky ze Sýrie stahovat nebudou. Američtí vojáci dle Tillersona měli v zemi působit jako pojistka před návratem teroristického hnutí Islámský stát a také jako protiváha režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada a mocenských ambicí Íránu.

Tillerson před několika měsíci rovněž tvrdil, že USA nadále rozhodně podporují ženevský mírový proces pod patronací OSN, jehož cílem je krizi v Sýrii vyřešit politickou cestou. Washington dle jeho tehdejšího vyjádření chtěl rovněž více tlačit na Rusko, aby v Ženevě přimělo syrskou vládu ke skutečnému zapojení a spolupráci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud