Velmi brzy se stáhneme ze Sýrie, překvapivě oznámil Trump | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velmi brzy se stáhneme ze Sýrie, překvapivě oznámil Trump

Velmi brzy se stáhneme ze Sýrie, překvapivě oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na mítinku v Ohiu překvapivě nechal slyšet, že porážka Islámského státu se blíží a že se tudíž USA „velmi brzy“ stáhnou ze syrských bojišť. „Je na čase, aby se i jiní začali starat,“ řekl šéf Bílého domu. Ještě v lednu přitom tehdejší ministr zahraničí Rex Tillerson ujišťoval, že USA své vojáky v Sýrii ponechají. 


očekává, že se velmi brzy jeho země stáhne ze syrských bojišť, kde je jejím prvořadým zájmem definitivní porážka tzv. Islámského státu. „Nekompromisně jsme ISIS zasáhli. Budeme mít (v blízké budoucnosti) zpět 100 procent území jejich kalifátu,“ uvedl šéf Bílého domu na mítinku v Ohiu.

„Nekompromisně jsme ISIS zasáhli. Budeme mít zpět 100 procent území jejich kalifátu. Brzy se vrátíme se do naší vlasti - kam patříme a kde chceme být, “ uvedl Trump na mítinku v Ohiu. Podle prosincových údajů přiznávají Američané v Sýrii asi 2000 vojáků. 

Vyjádření šéfa Bílého domu naznačuje obrat v americké zahraniční politice. V lednu dnes už bývalý americký ministr zahraničí Rex Tillerson ujištoval, že USA v rámci nové strategie vojáky ze Sýrie stahovat nebudou. Američtí vojáci dle Tillersona měli v zemi působit jako pojistka před návratem teroristického hnutí Islámský stát a také jako protiváha režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada a mocenských ambicí Íránu.

Tillerson před několika měsíci rovněž tvrdil, že USA nadále rozhodně podporují ženevský mírový proces pod patronací OSN, jehož cílem je krizi v Sýrii vyřešit politickou cestou. Washington dle jeho tehdejšího vyjádření chtěl rovněž více tlačit na Rusko, aby v Ženevě přimělo syrskou vládu ke skutečnému zapojení a spolupráci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.