Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Venezuela propouští disidenty, na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Ceballos

Venezuela propouští disidenty, na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Ceballos

Autoritářský venezuelský režim dnes začal propouštět vězněné disidenty. Na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Daniel Ceballos, informovala agentura AFP. Poslanci šesti jihoamerických států mezitím v Kolumbii vyzvali k sankcím proti Caracasu.

O propuštění rozhodl socialistický prezident Nicolás Maduro, který byl minulý měsíc znovu zvolen do čela státu. Předsedkyně kontroverzního provládního Ústavodárného shromáždění Delcy Rodriguezová řekla, že v příštích hodinách se na svobodu dostanou další disidenti.

Podle agentury AP bude propuštěno celkem 39 aktivistů. Všichni si odpykávali tresty za účast na protivládních protestech, připomněla agentura Reuters.

Téměř 200 zákonodárců z Kolumbie, Venezuely, Ekvádoru, Peru, Uruguaye a Argentiny se dnes sešlo v kolumbijském městě Cúcuta při hranicích s Venezuelou. Ve společném prohlášení odsoudili Madurovu "represivní vládu," která "systematicky porušuje lidská práva". Zároveň vyzvali své státy, aby uvalily finanční sankce na vysoké venezuelské činitele, napsala agentura AP. Caracas již čelí sankcím ze strany Spojených států a Evropské unie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1