Články odjinud

Venezuela propouští disidenty, na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Ceballos

Venezuela propouští disidenty, na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Ceballos

Autoritářský venezuelský režim dnes začal propouštět vězněné disidenty. Na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Daniel Ceballos, informovala agentura AFP. Poslanci šesti jihoamerických států mezitím v Kolumbii vyzvali k sankcím proti Caracasu.

O propuštění rozhodl socialistický prezident Nicolás Maduro, který byl minulý měsíc znovu zvolen do čela státu. Předsedkyně kontroverzního provládního Ústavodárného shromáždění Delcy Rodriguezová řekla, že v příštích hodinách se na svobodu dostanou další disidenti.

Podle agentury AP bude propuštěno celkem 39 aktivistů. Všichni si odpykávali tresty za účast na protivládních protestech, připomněla agentura Reuters.

Téměř 200 zákonodárců z Kolumbie, Venezuely, Ekvádoru, Peru, Uruguaye a Argentiny se dnes sešlo v kolumbijském městě Cúcuta při hranicích s Venezuelou. Ve společném prohlášení odsoudili Madurovu "represivní vládu," která "systematicky porušuje lidská práva". Zároveň vyzvali své státy, aby uvalily finanční sankce na vysoké venezuelské činitele, napsala agentura AP. Caracas již čelí sankcím ze strany Spojených států a Evropské unie.

 

Články odjinud