Venezuela propouští disidenty, na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Ceballos | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Venezuela propouští disidenty, na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Ceballos

Venezuela propouští disidenty, na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Ceballos

Autoritářský venezuelský režim dnes začal propouštět vězněné disidenty. Na svobodu se dostal i jeden z vůdců opozice Daniel Ceballos, informovala agentura AFP. Poslanci šesti jihoamerických států mezitím v Kolumbii vyzvali k sankcím proti Caracasu.

O propuštění rozhodl socialistický prezident Nicolás Maduro, který byl minulý měsíc znovu zvolen do čela státu. Předsedkyně kontroverzního provládního Ústavodárného shromáždění Delcy Rodriguezová řekla, že v příštích hodinách se na svobodu dostanou další disidenti.

Podle agentury AP bude propuštěno celkem 39 aktivistů. Všichni si odpykávali tresty za účast na protivládních protestech, připomněla agentura Reuters.

Téměř 200 zákonodárců z Kolumbie, Venezuely, Ekvádoru, Peru, Uruguaye a Argentiny se dnes sešlo v kolumbijském městě Cúcuta při hranicích s Venezuelou. Ve společném prohlášení odsoudili Madurovu "represivní vládu," která "systematicky porušuje lidská práva". Zároveň vyzvali své státy, aby uvalily finanční sankce na vysoké venezuelské činitele, napsala agentura AP. Caracas již čelí sankcím ze strany Spojených států a Evropské unie.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.