Venezuelané se kvůli krizi vzdávají dětí, nechtějí sledovat jak hladoví | info.cz

Články odjinud

Venezuelané se kvůli krizi vzdávají dětí, nechtějí sledovat jak hladoví

Venezuela prožívá těžkou ekonomickou krizi. Inflace dosahuje až 500 procent, lidé chodí pro základní potraviny s batohy plnými peněž a někteří stojí před těžkou životní volbou. Odložit vlastní dítě, nebo sledovat, jak hladoví.

Situace v jihoamerické zemi je velice špatná. V obchodech se prodává zboží za extrémně vysoké ceny, pokud ho tam tedy vůbec lidé seženou. Třeba sklenice nutely je v zemi považovaná za luxusní zboží a stojí polovinu minimální mzdy.

Prezident Nicolas Maduro čelí kvůli potížím země čím dál větší kritice. V říjnu ustál pokus odvolání z funkce. Nyní se snaží řešit ekonomické trable stažením nejhodnotnějších bankovek z oběhu. Lidem dá týden na jejich výměnu.

Ekonomickou krizi zažehly nízké ceny ropy a špatné řízení ekonomiky. To vedlo k nepokojům na ulicích i zmíněnému nedostatku potravin. Nejchudší obyvatele pak problémy postavily před složitou volbu. Musí se rozhodnout, zda si nechají své dítě, i když ho nezvládají uživit.

Jedna z matek, Zulay Pulgarová, v říjnu požádala majetnější sousedy, jestli by se jí nepostarali o šestiletou dceru. „Je lepší, když jí dám do jiné rodiny, než se živit prostitucí, obchodem s drogami nebo zemřít hlady,“ řekla agentuře Reuters.

„Můj manžel, děti a já jí učíme, jak se chovat, studovat, oblékat se, hovořit. Teď mi říká mami a mému muži tati,“ vypráví Nancy Garciaová, která se nyní o holčičku stará.

Lidé svěřují děti nejen sousedům. Dávají je třeba i členům širší rodiny, státním agenturám nebo charitám. Ty hlásí znatelný nárůst příchozích dětí.

„Hlavním motivem je nedostatek jídla,“ potvrzuje Maria Salasová, ředitelka Rady pro ochranu dětí a dospívajících. Že situace je skutečně kritická dokazuje i stav, v němž děti do organizací přicházejí. Jsou podvyživené, často si přinesou i svrab.

Přenechání je přitom ještě jedna z těch lepších možností, kterou lidé volí. Někteří dítě prostě opustí. Takhle našli v relativně bohaté oblasti hlavního města Caracasu chlapce uvnitř brašny, na jiném místě zase rodiče nechali jednoletého potomka v kartonové krabici. Množí se také případy dětské prostituce.

Podobné případy, kdy se lidé dobrovolně vzdají dítěte, nejsou novinkou. Nedávno je zažila také Evropa. Stejně se chovali rodiče i v případě ekonomické krize v Řecku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud