Články odjinud

Venezuelský souboj o moc se přesouvá na koncertní pódia. Jedno je pro Madura, druhé pro Guaidóa

Venezuelský souboj o moc se přesouvá na koncertní pódia. Jedno je pro Madura, druhé pro Guaidóa

Boj o moc ve Venezuele se dnes změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely desítky hudebníků, aby vystoupily na dvojici koncertů. Jeden na podporu opozice vedené šéfem parlamentu Juanem Guaidóem, která se snaží získat humanitární pomoc, druhý organizovaný vládou prezidenta Nicoláse Madura, jež je pod značným domácím i zahraničním tlakem, aby odstoupila.

V kolumbijském městě Cúcuta u hranic s Venezuelou se koná benefiční koncert zahraničních hudebníků ve stylu Live Aid, který sponzoruje britský miliardář Richard Branson. Jeho cílem je podpořit venezuelskou opozici a dostat do Venezuely humanitární pomoc, jejíž vstup na venezuelské území blokuje Madurův režim. Krom desítek muzikantů do Cúcuty dorazí také prezidenti Chile, Kolumbie a Paraguaye.

Krom desítek muzikantů do Cúcuty dorazili také prezidenti Chile či Kolumbie Sebastián Piňera a Iván Duque, kteří stejně jako desítky hlav dalších amerických a evropských států uznávají za prozatímního prezidenta Guaidóa.

„Není nic krutějšího než vláda, která uzavírá průjezd humanitární pomoci...Maduro je součástí problému a demokracie bude pro Venezuelu jeho řešením,“ prohlásil pravicový chilský lídr Piňera.

Duque vyzval venezuelskou armádu, aby se postavila na „správnou stranu dějin“ a nechala pomoc projet do své země. Právě podpora vojska rozmístěného na hranicích je pro Madurovo setrvání u moci klíčová; zatím jsou k němu až na výjimky všichni přední důstojníci loajální.

Madurova vláda, která humanitární pomoc označuje za začátek vojenské intervence USA, zorganizovala vlastní koncert na venezuelské straně hranice pod názvem Ruce pryč od Venezuely.

Podle nových údajů, které zveřejnila OSN, už z Venezuely uprchlo zhruba 3,4 milionu lidí. To je o 400 tisíc víc než poslední odhad z listopadu loňského roku. Nejvyšší počet venezuelských migrantů je v Kolumbii - více než 1,1 milionu. Následuje Peru s více než půl milionem běženců a Chile s 288 tisíci.

Šéfa parlamentu Guaidóa od ledna uznala dočasným prezidentem země padesátka zemí, včetně USA poté, co poslanci označili za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát. Madura ale stále uznává mimo jiné Rusko, Turecko a Čína.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud