Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Věřím, že se Katalánsko brzy připojí k ostatním nezávislým státům,“ řekl premiér Torra ve Washingtonu

„Věřím, že se Katalánsko brzy připojí k ostatním nezávislým státům,“ řekl premiér Torra ve Washingtonu

Katalánský premiér Quim Torra chce dál bojovat za samostatnou Katalánskou republiku. Řekl to v noci na dnešek ve Washingtonu na inauguraci nadace, která má ve Spojených státech šířit informace o tomto autonomním regionu Španělska. Torra přiletěl do americké metropole na pozvání ředitele kulturního festivalu Smithsonian Folklife, který je letos věnován Katalánsku a Arménii.

„V hlavním městě Spojených států, kde se ctí svoboda a důstojnost lidu, chci prohlásit, že věřím, že Katalánsko se brzy připojí k ostatním nezávislým států světa. Nepochybně toho dosáhneme,“ řekl Torra ve Washingtonu. Dodal, že bude nadále prosazovat nezávislost, pro niž se podle něj vyslovili Katalánci loni v říjnu v referendu. To ale vyhlásila předchozí regionální vláda v rozporu s ústavou a Madrid ho neuznává.

Torra by se měl za dva týdny v Madridu setkat s novým španělským premiérem Pedrem Sánchezem, který po nástupu do úřadu tento měsíc zahájil schůzky se všemi premiéry španělských autonomních regionů. Jedním z důvodů těchto jednání byla katalánská krize, která se vyhrotila loni v říjnu, když bývalá španělská pravicová vláda převzala přímou správu Katalánska kvůli separatistickým snahám jeho tehdejšího vedení.

Sánchez ale v úterý Torrovi vzkázal, že referendum by měla být uzavřená kapitola. „Můžeme mluvit o řadě věcí, ale to, co představuje referendum z 1. října, je kapitola, kterou bychom měli uzavřít,“ řekl Sánchez novinářům v Berlíně po schůzce s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Socialistický premiér Sánchez je podle médií přístupný jednání o novém autonomním statusu, nezávislost Katalánska stejně jako jeho předchůdce v úřadu předsedy vlády Mariano Rajoy odmítá. Rajoy ale s bývalou katalánskou vládou odmítal jednat i o reformě autonomního statusu.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232