Články odjinud

„Věřím, že se Katalánsko brzy připojí k ostatním nezávislým státům,“ řekl premiér Torra ve Washingtonu

„Věřím, že se Katalánsko brzy připojí k ostatním nezávislým státům,“ řekl premiér Torra ve Washingtonu

Katalánský premiér Quim Torra chce dál bojovat za samostatnou Katalánskou republiku. Řekl to v noci na dnešek ve Washingtonu na inauguraci nadace, která má ve Spojených státech šířit informace o tomto autonomním regionu Španělska. Torra přiletěl do americké metropole na pozvání ředitele kulturního festivalu Smithsonian Folklife, který je letos věnován Katalánsku a Arménii.

„V hlavním městě Spojených států, kde se ctí svoboda a důstojnost lidu, chci prohlásit, že věřím, že Katalánsko se brzy připojí k ostatním nezávislým států světa. Nepochybně toho dosáhneme,“ řekl Torra ve Washingtonu. Dodal, že bude nadále prosazovat nezávislost, pro niž se podle něj vyslovili Katalánci loni v říjnu v referendu. To ale vyhlásila předchozí regionální vláda v rozporu s ústavou a Madrid ho neuznává.

Torra by se měl za dva týdny v Madridu setkat s novým španělským premiérem Pedrem Sánchezem, který po nástupu do úřadu tento měsíc zahájil schůzky se všemi premiéry španělských autonomních regionů. Jedním z důvodů těchto jednání byla katalánská krize, která se vyhrotila loni v říjnu, když bývalá španělská pravicová vláda převzala přímou správu Katalánska kvůli separatistickým snahám jeho tehdejšího vedení.

Sánchez ale v úterý Torrovi vzkázal, že referendum by měla být uzavřená kapitola. „Můžeme mluvit o řadě věcí, ale to, co představuje referendum z 1. října, je kapitola, kterou bychom měli uzavřít,“ řekl Sánchez novinářům v Berlíně po schůzce s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Socialistický premiér Sánchez je podle médií přístupný jednání o novém autonomním statusu, nezávislost Katalánska stejně jako jeho předchůdce v úřadu předsedy vlády Mariano Rajoy odmítá. Rajoy ale s bývalou katalánskou vládou odmítal jednat i o reformě autonomního statusu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud