Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vesnice v Barmě opět hoří, OSN kritizuje Su Ťij

Vesnice v Barmě opět hoří, OSN kritizuje Su Ťij

Humanitární organizace zaregistrovaly další útoky na muslimskou minoritu Rohingů ze strany barmské armády. Proti genocidě etnika protestují v sousedním Bangladéši, uprchlíky ale odmítají pustit do země. Pod palbou kritiky se ocitla nositelka Nobelovy ceny míru a někdejší disidentka Su Ťij, která zemi vede.

Násilí v barmském státě Rakhine opět eskaluje. Terčem útoků armády jsou podobně jako v minulosti Rohingové, národ muslimského vyznání, jehož existenci Barma oficiálně neuznává. Ačkoliv etnikum patří tradičně mezi starousedlíky, stát je oficiálně považuje za bangladéšské ilegály.

Nejnovější zprávy lidskoprávních organizací informují o nových útocích na vesnice Rohingů. Podle Human Rights Watch došlo v uplynulých šesti týdnech k vypálení více než 1200 domovů. Organizaci následně odsoudila barmská vláda za údajný pokus o pošpinění dobrého jména státu prostřednictvím konspirace.

Nepokoje ve státě Rakhine v Myanmaru nejnověji vypukly poté, co 9. října skupina útočníků zabila u hranic s Bangladéšem devět barmských policistů. Ke koordinované akci se nikdo nepřihlásil, vládní představitelé za viníka označili spící buňku radikálů uvnitř komunity Rohingů.

Lidskoprávní organizace se snaží na problém upozornit.Lidskoprávní organizace se snaží na problém upozornit.autor: EPA

Vlna násilí způsobila, že se z obav o život pokusila řada Rohingů přejít hranici do muslimského Bangladéše. Obyvatelé sousedního státu totiž opakovaně vyšli do ulic na podporu muslimské minority v Barmě. Zahraniční zpravodajské weby ale přinesly informace o tom, že bangladéšští vojáci odmítli pustit skupinu uprchlíků do země a vrátili je zpět do Barmy. Organizace spojených národů nyní apeluje na politické špičky v Dháce, aby nechaly hranici pro uprchlíky otevřenou.

OSN varuje, že v oblasti dochází k násilí na ženách a dětech, včetně mučení a znásilňování. Při poslední vlně násilností před čtyřmi lety došlo k přesídlení více než sta tisíc lidí, většinou se hlásících k muslimské minoritě.

Zpravodajka Spojených národů v Barmě Yanghee Leeová se nezdržela kritiky na adresu vládnoucí nositelky Nobelovy ceny míru a někdejší disidentky Su Ťij. „Su Ťij nedávno v prohlášení uvedla, že vláda na situaci reaguje podle norem právního státu. Přesto jsem nezaznamenala ze strany vlády žádné úsilí o to, zabránit porušování lidských práv v oblasti,“ uvedla ve zprávě určené OSN Leeová.

Kritice se nevyhnula tajemnice barmské Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij.Kritice se nevyhnula tajemnice barmské Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij.autor: Reuters

Oblast státu Rakhine, která je epicentrem nepokojů, je už přes šest týdnů uzavřenou zónou. Z místa se tedy pouze obtížně dostávají informace a obě strany konfliktu si v oficiálních vyjádřeních odporují. Současně se k lidem postiženým boji nedostane potřebné zdravotnické vybavení.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek