Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vesnice, ve kterých nenajdete člověka. Z Barmy dál prchají davy Rohingů, Su Ťij stále mlčí

Vesnice, ve kterých nenajdete člověka. Z Barmy dál prchají davy Rohingů, Su Ťij stále mlčí

Napětí v Barmě dál vrcholí. Ze země od vypuknutí poslední vlny enického násilí uprchlo do sousedního Bangladéše na 370 tisíc Rohingů. Podle mluvčího barmského prezidenta Tchina Ťjo po nichy zbylo na 176 zcela opuštěných vesnic.

Mluvčí uvedl, že ve třech barmských správních oblastech bylo původně 471 rohingských vesnic. Kromě 176 opuštěných odešla část obyvatel z dalších alespoň 34 obcí. Mluvčí přitom nenazýval muslimskou menšinu termínem „Rohingové", ale výrazem "Bengálci", který v Barmě používají ti, kteří Rohingy považují za nelegální přistěhovalce z Bangladéše.

Kritickou situací v Barmě a v Bangladéši, který nezvládá běžencům zajistit potraviny a humanitární péči, se dnes bude zabývat Rada bezpečnosti Organizace spojených národů. Téma se také v nejbližších dnech bude projednávat v rámci Valného shromáždění OSN v New Yorku. Tam však bude absentovat faktická barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Laureátka Nobelovy ceny za mír zatím o násilí ve své zemi příliš nepromlouvá.

Reportérka deníku The New York Times v Bangladéši nedávno uvedla, že z Barmy přes hranici proudí „nekonečný dav". „Už jsem v minulosti pokrývala uprchlické krize, ale tohle je zdaleka to nejhorší, co jsem kdy viděla," řekla Hannah Beechová.

„Ti šťastnější (z uprchlíků) si nesou cennosti, rýži, solární panely či hrnce. Ti méně šťastní nemají vůbec nic," dodává Beechová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1