Články odjinud

Vesnici v Grónsku obchází strach. K pobřeží připlul obří ledovec, může způsobit tsunami

Vesnici v Grónsku obchází strach. K pobřeží připlul obří ledovec, může způsobit tsunami
 

Krušné dny zažívají obyvatelé malé vesnice Innaarsuit na pobřeží Grónska. Do blízkosti jejich osady totiž v úterý připlul obrovský ledovec, který je potenciálně velkým nebezpečím. Kdyby se totiž jeho část utrhla, mohla by vyvolat vlnu tsunami. Vedení obce proto vyhlásilo stav nouze a obyvatelům doporučilo, aby se evakuovalo do vyšších poloh.

Část ledovce už se dle webu CBC news v úterý odtrhla a způsobila velké vlny. Nebezpečí ale stále zažehnáno není. Padající ledové kvádry by mohly vyvolat i vlnu tsunami, která by pro vesnici nejspíš byla fatální. 

Ledovec se naštěstí přestal pohybovat, ale podle předpovědi má v oblasti až do soboty pršet, což zvyšuje pravděpodobnost dalšího tání ledovce. „Je tu 180 obyvatel a my máme velké obavy, jsme vyděšení,“ řekl stanici CBS předseda obecní rady Innaarsuit Karl Petersen.

Místní se dle zpravodajského webu KNR obávají zejména o elektrárnu, obchod a domy, v nichž žijí starší lidé. Všechny se totiž nachází v blízkosti oceánu a velké vlny je mohou zničit. 

Situaci ve vesnici monitorují dánští záchranáři a námořnictvo, které je připraveno obyvatelstvo rychle evakuovat do bezpečí. 

Že obavy místních nejsou liché, dokládá i dění z loňska. Minulé léto v jiné osadě na severovýchodě Grónska zabily vlny vyvolané rozpadajícím se ledovcem čtyři lidi. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud