Veterán africké politiky Zuma bojuje o přežití. S viceprezidentem je v otevřené válce | info.cz

Články odjinud

Veterán africké politiky Zuma bojuje o přežití. S viceprezidentem je v otevřené válce

Boj o moc. Motiv starý jako lidstvo samo nyní přispívá k nestabilitě v další z afrických zemí. Prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma čelí extrémnímu tlaku vlastní strany, aby odstoupil kvůli korupčním skandálům, které jsou s jeho jménem spojeny. Zuma to však odmítá, křesla se drží. Okolo sudu se střelným prachem začíná být větší horko a reálně hrozí, že vládnoucí strana ANC vlastního prezidenta sesadí.

Veterán africké politiky Zuma hraje o svou politickou budoucnost. Jeho straničtí kolegové z vládnoucí strany Africký národní kongres v posledních dnech řeší, jak se ho zbavit. S korupčními skandály svázaný prezident pro stranu totiž znamená spíše další problémy než jejich řešení. Zvlášť před nadcházejícími volbami. Situace je vyhrocená, na jedné straně Zuma tvrdošíjně odmítá rezignovat, na straně druhé viceprezident, šéf strany ANC a reformista Cyril Ramaphosa, chce Zumu sesadit. Oba politici za sebou mají početný tábor příznivců.

Jihoafrický prezident se s pohlaváry vlastní strany ANC sešel o víkendu. Požádali ho, aby odstoupil. On je poslal do… Tak lze zjednodušeně popsat dosavadní vývoj. „Zuma s Ramaphosou jsou nyní v otevřené válce,“ dodává pro server Guardian jihoafrický novinář Adriaan Bassoon.

Jablkem jihoafrického sváru je podezření z korupce, které se se Zumou vleče od doby, kdy usednul do úřadu. Nyní je však situace napjatější, než kdy dříve. Prezident má v příštích dnech pronést zásadní projev k národu, obdobu americké Zprávy o stavu Unie. A příští rok se uskuteční volby, v nichž by mohlo být Zumovo memento straně na obtíž. Tím spíše, že již v lokálních volbách před dvěma roky ANC ztratila některá města a hrozí, že by v dalším období musela v parlamentu vládnout v koalici. Strana se proto rozhodla jednat.

„Měl by se nechat nahradit,“ je přesvědčený Paul Mashatile, politik ANC. „Není možné mít ve straně dvě centra moci. Nejlepší způsob, jakým by se celá situace měla vyřešit je rezignací prezidenta,“ dodává.

Diskuse s hlavou státu, jejíž druhý mandát končí příští rok, ale nikam nevedou. Komentátoři nicméně usuzují, že Zuma se svého úřadu nedrží zuby nehty. Strana prý jen nenabídla patřičné quid pro quo. Co to znamená pro další vývoj?

Server South African naznačuje, že Zuma je ochotný odstoupit poté, co pronese svůj projev o stavu národa. Možná mu jde rozloučení s úřadem, možná chce naposledy oslovit masy. Pokud by ale strana Zumovi tento ústupek umožnila, sama by se zdiskreditovala. Zatímco totiž ANC v posledních měsících začala opět získávat důvěru obyvatelstva, postavit korupčními skandály stíhaného Zumu před mikrofon by znamenalo tento vývoj odmazat. 

Strana ale také může přestat žádat a začít nařizovat. Nejvyšší výbor strany může vydat prohlášení, které Zumovi nařizuje vzdát se jeho mandátu ještě před projevem. Bohužel pro ANC, takové nařízení není nicméně právně závazné a Zuma je může ignorovat.

Politicky nejbrutálnější možností tak zůstává možnost sesazení. Africký národní kongres (ANC), který má v parlamentu pohodlnou většinu, může podpořit impeachment opozice, nebo podat vlastní návrh na odvolání. V případě tohoto řešení by to však Jihoafričané vnímali jako střelbu do vlastních řad a krok by se ve volbách mohl obrátit proti samotné ANC.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud