Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Veterán africké politiky Zuma bojuje o přežití. S viceprezidentem je v otevřené válce

Veterán africké politiky Zuma bojuje o přežití. S viceprezidentem je v otevřené válce

Boj o moc. Motiv starý jako lidstvo samo nyní přispívá k nestabilitě v další z afrických zemí. Prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma čelí extrémnímu tlaku vlastní strany, aby odstoupil kvůli korupčním skandálům, které jsou s jeho jménem spojeny. Zuma to však odmítá, křesla se drží. Okolo sudu se střelným prachem začíná být větší horko a reálně hrozí, že vládnoucí strana ANC vlastního prezidenta sesadí.

Veterán africké politiky Zuma hraje o svou politickou budoucnost. Jeho straničtí kolegové z vládnoucí strany Africký národní kongres v posledních dnech řeší, jak se ho zbavit. S korupčními skandály svázaný prezident pro stranu totiž znamená spíše další problémy než jejich řešení. Zvlášť před nadcházejícími volbami. Situace je vyhrocená, na jedné straně Zuma tvrdošíjně odmítá rezignovat, na straně druhé viceprezident, šéf strany ANC a reformista Cyril Ramaphosa, chce Zumu sesadit. Oba politici za sebou mají početný tábor příznivců.

Jihoafrický prezident se s pohlaváry vlastní strany ANC sešel o víkendu. Požádali ho, aby odstoupil. On je poslal do… Tak lze zjednodušeně popsat dosavadní vývoj. „Zuma s Ramaphosou jsou nyní v otevřené válce,“ dodává pro server Guardian jihoafrický novinář Adriaan Bassoon.

Jablkem jihoafrického sváru je podezření z korupce, které se se Zumou vleče od doby, kdy usednul do úřadu. Nyní je však situace napjatější, než kdy dříve. Prezident má v příštích dnech pronést zásadní projev k národu, obdobu americké Zprávy o stavu Unie. A příští rok se uskuteční volby, v nichž by mohlo být Zumovo memento straně na obtíž. Tím spíše, že již v lokálních volbách před dvěma roky ANC ztratila některá města a hrozí, že by v dalším období musela v parlamentu vládnout v koalici. Strana se proto rozhodla jednat.

„Měl by se nechat nahradit,“ je přesvědčený Paul Mashatile, politik ANC. „Není možné mít ve straně dvě centra moci. Nejlepší způsob, jakým by se celá situace měla vyřešit je rezignací prezidenta,“ dodává.

Diskuse s hlavou státu, jejíž druhý mandát končí příští rok, ale nikam nevedou. Komentátoři nicméně usuzují, že Zuma se svého úřadu nedrží zuby nehty. Strana prý jen nenabídla patřičné quid pro quo. Co to znamená pro další vývoj?

Server South African naznačuje, že Zuma je ochotný odstoupit poté, co pronese svůj projev o stavu národa. Možná mu jde rozloučení s úřadem, možná chce naposledy oslovit masy. Pokud by ale strana Zumovi tento ústupek umožnila, sama by se zdiskreditovala. Zatímco totiž ANC v posledních měsících začala opět získávat důvěru obyvatelstva, postavit korupčními skandály stíhaného Zumu před mikrofon by znamenalo tento vývoj odmazat. 

Strana ale také může přestat žádat a začít nařizovat. Nejvyšší výbor strany může vydat prohlášení, které Zumovi nařizuje vzdát se jeho mandátu ještě před projevem. Bohužel pro ANC, takové nařízení není nicméně právně závazné a Zuma je může ignorovat.

Politicky nejbrutálnější možností tak zůstává možnost sesazení. Africký národní kongres (ANC), který má v parlamentu pohodlnou většinu, může podpořit impeachment opozice, nebo podat vlastní návrh na odvolání. V případě tohoto řešení by to však Jihoafričané vnímali jako střelbu do vlastních řad a krok by se ve volbách mohl obrátit proti samotné ANC.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1