Články odjinud

Většina Němců si přeje pokračování velké koalice v čele s Merkelovou, ukázal průzkum

Většina Němců si přeje pokračování velké koalice v čele s Merkelovou, ukázal průzkum

Šestapadesát procent voličů Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) je podle průzkumu pro pokračování velké koalice v čele s křesťanskodemokratickou kancléřkou Angelou Merkelovou. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov, který dnes zveřejnila mediální skupina RND.

Konzervativní unie CDU/CSU a SPD se už na vytvoření velké koalice na další čtyři roky dohodly, ale ujednání musí potvrdit právě probíhající vnitrostranické referendum mezi 464.000 členy SPD. Jeho výsledek, který je považován za otevřený, má být oznámen v neděli.

720p 360p
Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem

Předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer dnes prohlásil, že pokud se členové vysloví proti obnovené velké koalici, měly by se uskutečnit nové volby. "Pokud nyní selže druhý pokus o vládu, měli bychom mít nové volby," prohlásil Seehofer a dodal, že je i proti variantě menšinové vlády.

Konzervativní unie po zářijových volbách jednala o koalici s liberály (FDP) a Zelenými, ale v listopadu jednání zkrachovala. Teprve poté dosavadní vládní strany začaly o další koaliční spolupráci vyjednávat spolu.

 

Články odjinud