Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vězení Navalného nezastavilo, na Putinovy narozeniny svolává celoruský protest

Vězení Navalného nezastavilo, na Putinovy narozeniny svolává celoruský protest

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oslaví pětašedesáté narozeniny. Od politiky si ale neodpočine asi ani o životním jubileu.  Opoziční předák Alexej Navalný z vězení plánuje na sobotu celoruský protest na podporu své prezidentské kandidatury. 

Protesty se dle ruského listu Kommersant mají uskutečnit v 80 městech po celém Rusku. Hlavní akce je směřována do Petrohradu a Moskvy, kam mají lidé na Navalného výzvu přijít s ruskými vlajkami. Radnice v obou městech odmítla protest povolit, demonstrující tak zřejmě narazí na policisty, kteří budou nepovolené akce rozhánět. 

Demonstrace svolal lídr ruské opozice Alexej Navalnyj. Protestující by podle něj měli požadovat, aby byl zařazen na seznam kandidátů pro prezidentské volby, které se budou konat příští rok. Navalnému byla účast ve volbách zakázána kvůli pravomocnému odsouzení, on však přesto pořádá volební kampaň a je odhodlán se voleb zúčastnit.  

Sobotní demonstrace se však musí obejít bez něho. V pondělí totiž soud poslal Navalného na 20 dní do vězení za opakované organizování nepovolených akcí, Kreml pak jeho stoupence v úterý před pořádáním dalších nepovolených demonstrací varoval.

Stávající hlava státu Vladimir Putin svou kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2018 zatím oficiálně neoznámil. Před několika dny dokonce uvedl, že sám ještě neví, zda kandidovat bude. Podle předvolebního průzkumu nezávislého střediska Levada však nemá Putin v zemi konkurenta, svou podporu mu vyjádřilo přes 80 procent voličů. Navalného by naproti tomu volila pouhá dvě procenta voličů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1