Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vězení za ránu dronem. Historický první trest dostal muž, který ženě způsobil bezvědomí

Vězení za ránu dronem. Historický první trest dostal muž, který ženě způsobil bezvědomí

Majitel společnosti, která se specializuje na fotografie a videa ze vzduchu, byl odsouzen na 30 dnů vězení. Stalo se to poté, co jeho dron srazil ženu tak silně, že upadla do bezvědomí. 

Soud v Seattlu uznal Paula Skinnera vinným za obecné ohrožení. Podle BBC je to vůbec poprvé, kdy pilot jde do vězení za nehodu způsobenou dronem. Incident se stal před dvěma lety v Seattlu během Pride Parade.

Neregulovaný byznys? 

Podle policie dron o průměru 45 cm během snímání pochodu narazil do budovy a zřítil se do davu. Zranil dva lidi. Podle soudce Willieho Gregoryho šlo sice „jen" o nehodu, provozovatel při ní ale vážně ohrozil přihlížející. Žalobce v případu, Pete Holmes, má neodborné zacházení s drony za „problém, který vážně ohrožuje veřejnou bezpečnost." Je přesvědčený, že jejich provozovatelé budou mít problémy s policií mnohem častěji.

I Ravi Vaidyanathan, odborník přes drony z Imperial College London, nepamatuje, aby jakékoliv zacházení s dronem skončilo uvězněním pilota. Připustil, že podobných nehod může přibývat a vyzval regulační úřady, aby zasáhly a přišly se směrnicemi, které budou upravovat podmínky používání dronů.

„V USA existují jistá pravidla pro komerční využití, zase úplně jiná ale jsou pro lidi, kteří mají létání dronů jako hobby“, dodává Vaidyanathan. Třeba ve Velké Británii jsou pravidla nastavená podle velikosti dronu, podle odborníků tak dron pod 20 kg může být používán bez jakékoliv regulace.

Největší letadlo světa v ohrožení

Regulace zřejmě bude potřeba. A to nejen kvůli střetům dronů s lidmi. Během minulého roku bylo v USA nahlášeno více než 1 200 možných kolizí mezi dronem a letadlem. Dokazují to data Federálního leteckého úřadu. Nešlo podle údajů o přímé střety, drony byly „jen" v blízkosti letadel víc, než je zdrávo. Své může vyprávět třeba posádka největšího letadla světa Airbusu A380 německých aerolinek Lufthansa. Během loňského přistání v Los Angeles se dron k letadlu přiblížil na vzdálenost zhruba 60 metrů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744