Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vězni, kteří zemřou, jsou těmi šťastnými.“ Lidé držení v táborech KLDR zažívají opravdové peklo

O většině hrůz, které se dějí v severokorejských táborech smrti, se svět nikdy nedozví. KLDR se totiž snaží poměry v koncentračních táborech držet pod pokličkou. Americká vláda nyní vydala aktualizovaný přehled severokorejských věznic, který monitoruje, kde se koncentrační tábory nacházejí a kolik lidí je v nich uvězněno. Svědectví těch, kterým se podařilo uprchnout, přitom dokazují brutalitu, s jakou je s politickými vězni zacházeno. Podle vězňů a dozorců, kterým se ze Severní Koreje podařilo uprchnout,se k zadrženým přistupuje tak, jako by ani nebyli lidské bytosti a jediným vysvobozením je pro ně smrt.

Podle Amnesty International v táborech v současnosti trpí na 200 tisíc lidí a asi 400 tisíc vězňů už zde přišlo o život. Jedním z táborů zdokumentovaných americkou vládou je Keachon, také známý jako Tábor 14, který funguje nejméně od 60. let. V Keachonu si odpykává trest na 15 tisíc vězňů, většina z nich doživotí.

Stejně jako ve většině severokorejských věznic jsou i v Keachonu od ostatních vězňů odděleni „nepřátelé státu“, kteří se dopustili politických zločinů a mají za ně zaplatit nekonečnou tvrdou prací. S kritiky režimu sedí i jejich rodinní příslušníci, přestože sami žádný zločin nespáchali. Vězni jsou zde vystavováni cílenému hladovění, a jsou tak často odkázaní na to, co si sami uloví, jako jsou hlodavci, žáby nebo hadi.

Hlad je v severokorejských táborech smrti všudypřítomný. „Vždy jsme byli hladoví a strážce nám říkal: ‚Hladověním budeš činit pokání‘,“ popsal situaci v jedno z táborů Sin Tong-hjok, který se v jednom z nich narodil, a podařilo se mu uprchnout. V táboře strávil celkem 23 let.

Hlad je ale často druhořadý problém. Brutalita vězeňské ostrahy totiž nezná mezí. „Byly zde tři psi, kteří zabili pět dětí,“ prozradil v roce 2014 An Mjong-Čchol, který pracoval jako strážný jednoho z táborů KLDR. „Tři děti okamžitě zabili. Dvě další sotva dýchaly a dozorci je upálili zaživa,“ uvedl s tím, že další den byli psi za svůj čin ještě odměněni.

„S lidmi v táborech se nezachází jako s lidskými bytostmi… Jsou jako mouchy, které mohou být rozmáčknuty,“ dodal Mjong-Čchol. Dozorce pracoval v táboře Hoeryong, který byl podle zprávy americké vlády v polovině roku 2012 zavřen. V době jeho „největší slávy“ v 90. letech v něm však bylo uvězněno na 50 tisíc lidí.

„Vězni, kteří zemřou, jsou těmi šťastnými,“ přiznala v rozhovoru pro deník Daily Mail bývalá dozorkyně Lim Hye-jin, podle které není na vězně v severokorejských koncentračních táborech „pohlíženo jako na lidské bytosti, ale jako na zvířata“. Před očima má i den, kdy dozorci svlékli jednu z žen donaha a zapálili. „Byli jsme manipulováni, abychom k vězňům necítili žádné sympatie,“ uvedla Lim.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Nejhorší zážitek, na který vzpomíná, byla pomsta za útěk dvou bratrů z tábora. To, že se jim podařilo přelstít ostrahu, odneslo sedm jejich příbuzných a řada dalších vězňů. Poté, co se bratry podařilo najít, stihl krutý trest i je.

„Oba bratři byli před zraky všech sťati,“ odhalila v rozhovoru. „Vyzvali všechny, aby se se dívali, jako varování před útěkem,“ říká Lim Hye-jin s tím, že to byla nejhorší věc, kterou během sedmi let v severokorejském táboře viděla. Lim, které tehdy bylo pouhých 20 let, několik dní nemohla nic sníst.

Sex mezi vězni je v táborech smrti tabu. Jak uvádí zpráva americké vlády, muži přistiženi při „sexuální činnosti“ čeká v táboru Yodok fyzický trest. To však neplatí pro dozorce, kteří podle některých svědectví v noci znásilňují vězeňkyně. „Slyšeli jsme je křičet,“ vzpomíná jeden z vězňů, kterému se podařilo z tábora utéct. „Všechno, co si umíte představit jako tu největší krutost, je tam normální,“ dodává. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1