Viceprezident Pence: USA budou pevně stát při NATO, ostatní státy ale budou muset víc platit | info.cz

Články odjinud

Viceprezident Pence: USA budou pevně stát při NATO, ostatní státy ale budou muset víc platit

Americký viceprezident Mike Pence ujistil na bezpečnostní konferenci v Mnichově evropské spojence NATO, že Spojené státy budou pevnou součastí aliance. Zdůraznil ale, že je čas, aby i ostatní státy dělaly pro společnou obranu víc. Jde o jeho první velkou zahraniční cestu od lednové inaugurace. 

Pence v úvodu svého projevu řekl, že do Mnichova přináší pozdravy a vzkaz od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zdůraznil, že spojenectví Evropy a Spojených států má tradici mnoha desetiletí a je založeno na společných hodnotách jako je svoboda, demokracie, spravedlnost a vláda práva.

Pence připomněl závazek 28 členských zemí NATO z roku 2014 zvýšit do deseti let své výdaje na obranu alespoň na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Zatím to podle něj plní jen Spojené státy a čtyři další členské země. Nyní je potřeba, aby tak učinily i ty ostatní. 

„Řeknu to jasně: Prezident Spojených států očekává, že naši spojenci budou držet slovo, a že tento závazek naplní. A pro většinu to znamená, že přišel čas dělat víc," prohlásil Pence za sporadického potlesku. Jen silná aliance se podle něj dokáže postavit tomu, co ji ohrožuje.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve své řeči uvedla, že Německo udělá vše pro to, aby své výdaje na obranu zvýšilo. 

Merkelová se dnes vyslovila pro zlepšení evropské spolupráce na obranném poli a posílení evropské obranyschopnosti. Evropská obrana ale podle ní nemůže být alternativou k NATO, musí se do něj začlenit.

Kancléřka také zdůraznila, že se evropské země ani dnes neobejdou bez vojenské podpory Spojených států, například v boji proti islámskému terorismu. K jeho poražení je podle ní také důležité, že jsou do boje zapojeny muslimské země. Očekává přitom, že muslimské náboženské autority budou jasně dávat najevo, že se distancují od terorismu.

Ve svém projevu se šéfka německé vlády dotkla i vztahu s Ruskem, který ani léta po skončení studené války nepovažuje za stabilní a spolehlivý. Bude se snažit, aby se to změnilo. O tom, že je třeba Rusko přivést k zodopovědnosti mluvil i Pence.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud