Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

VIDEO: Poprava za bílého dne. Centrem Kyjeva otřásla exploze auta

VIDEO: Poprava za bílého dne. Centrem Kyjeva otřásla exploze auta

Centrem Kyjeva v pátek otřásl výbuch. V koloně aut vyletělo do povětří vozidlo, v němž jel devětatřicetiletý čečenský bojovník s gruzinským pasem Ali Timajev, který jako dobrovolník bojoval proti proruským povstalcům na východě země. Timajev zemřel, v autě s ním jela žena a desetileté dítě. Oba utrpěly vážná zranění a jsou v péči lékařů.

K incidentu došlo po šesté hodině večerní tamního času v centru Kyjeva, kde v tu dobu vrcholila dopravní špička. Výbuch bomby, kterou neznámý pachatel umístil na černou Toyotu Camry, udělal z auta nepojízdný vrak.

Timajev výbuch nepřežil, žena a dítě, které cestovaly s ním, jsou v nemocnici. Devětatřicetiletý čečenský bojovník s gruzinským pasem má za sebou dle deníku Kyiv Post kontroverzní minulost. Zúčastnil se rusko-čečenské války a bojoval jako dobrovolní v batalionu Šejk Mansur. Mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra Artem Ševčenko Timajeva popsal jako osobu „dobře známou v kriminálních kruzích“, která se neštítí překročit zákon.

Kdo stojí za výbuchem, není známo. Spolubojovník Timajeva z dobrovolnického batalionu Timerhan Minajev soudí, že k němu mohl dát pokyn čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, neboť Timajev patřil mezi jeho nepřátele. Podle Minajeva Timajev v minulosti přežil několik pokusů o vraždu.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1