Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

VIDEO: Takto KLDR vystřelila raketu na Japonsko. Testu osobně přihlížel diktátor Kim Čong-un

720p360p

Severokorejská oficiální agentura KCNA zveřejnila záběry z posledního raketového testu. Odpalu balistické rakety středního doletu Hwasong-12, která v noci na úterý přeletěla nad japonským ostrovem Hokkaidó, osobně přihlížel i vůdce Kim Čong-un.

Raketa Hwasong-12, kterou KLDR odpálila v noci na úterý z místa nedaleko Pchjongjangu, přeletěla Japonsko a dopadla do Pacifického oceánu. Jednalo se o největší podobnou provokaci Severní Koreje za posledních osm let, naposledy proletěl nad Japonskem projektil vypálený z KLDR v roce 2009.

Podle severokorejské oficiální agentury KCNA tak KLDR učinila v reakci na společné cvičení armád USA a Jižní Koreje. Svoji nelibost nad vojenskými manévry dal režim najevo před týdnem, kdy pohrozil „nelítostnou odplatou“, v noci na úterý svoji hrozbu naplnil. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un, který odpálení rakety osobně přihlížel, vyjádřil dle KCNA uspokojení nad úspěšností testu. Zároveň upozornil, že KLDR v brzké budoucnosti vypustí další rakety do Tichomoří. Poslední incident považuje za první fázi „pacifické operace“, uvedla BBC.

Nejnovější severokorejskou provokaci v noci na středu jednoznačně odsoudila Rada bezpečnosti OSN. Novými sankcemi v textu vypracovaném Spojenými státy ale už Pchjongjangu nepohrozila.

Ostřeji než OSN se vyjádřily jednotlivé státy. Japonský premiér Šinzó Abe a jihokorejský prezident Mun Če-in se shodli na tom, že je třeba usilovat o tvrdší rezoluce Rady bezpečnosti. V telefonickém rozhovoru Mun řekl Abemu, že sdílí obavy japonských občanů z KLDR a aktivitu Pchjongjangu označil za pobuřující provokace.

Americký prezident Donald Trump v reakci na raketový test KLDR prohlásil, že Severní Korea pohrdá všemi sousedními státy i všemi členskými zeměmi OSN. „Na stole jsou všechny možnosti,“ řekl k dalšímu postupu vůči Pchjongjangu šéf Bílého domu. „Severní Korea vyslala světu naprosto jasný vzkaz: tento režim ukázal, že pohrdá svými sousedy, všemi členskými zeměmi OSN i normami přijatelného mezinárodního chování,“ uvedl Trump v prohlášení.

Britská premiérka Theresa Mayová pak vyzvala Čínu, aby vyvinula na KLDR ještě větší tlak a přiměla ji k zastavení raketových testů. Podle Mayové hraje Peking klíčovou roli v mezinárodním úsilí předejít provokacím Pchjongjangu. Čínský ministr zahraničí Wang I dnes zopakoval, že jeho země plně uplatňuje sankce, které na KLDR uvalila v minulosti Rada bezpečnosti OSN.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744