Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vietnamská Pussy Riot pro INFO.CZ: Ve Vietnamu panuje diktatura a Trump ji podporuje

Vietnamská Pussy Riot pro INFO.CZ: Ve Vietnamu panuje diktatura a Trump ji podporuje

Vietnamská zpěvačka Mai Khoi je občas označována jako vietnamská obdoba ruské skupiny Pussy Riot. Kdysi populární zpěvačka se stala disidentkou, bývalý americký prezident Barack Obama ji přijal jako váženého hosta, zatímco jeho nástupce Donalda Trumpa vítala transparentem „Naser si, Trumpe“. Pro INFO.CZ teď popisuje pronásledování disidentů ve Vietnamu.

Zpěvačka Mai Khoi se nedávno opět dostala do předních světových médiích, například do novin The Wall Street Journal či do časopisu The Economist. Krátce ji totiž zadržela vietnamská policie kvůli jejímu novému albu „Nesouhlas“. Písně v něm kritizují policii, komunistickou stranu, jejího generálního tajemníka i další opory režimu, i když je přímo nejmenují. Navíc zpěvačka koncertovala přímo ve Vietnamu, o což se před tím nepokusila několik let.

XIN ÔNG/Prosím pane
Pane, prosím, nechte nás dát vám peníze, abyste nám povolil pracovat Pane, prosím, nechte nás být tak proradnými jako vy, abyste nám povolil být stejně malátnými jako vy Pane, prosím, necháte nás zpívat? Necháte nás vyvěsit obrazy a obdivovat je, necháte nás milovat? Nechte nás poklonit se vám a žadonit o vaše barbarství a krutost.

„Bylo to poprvé od doby, kdy policie v březnu 2016 zakázala můj koncert a poté jsem to zveřejnila v časopise, aby lidé pochopili, že pokud mne někdy nechají vystoupit, budou mít problém,“ vysvětlila Mai Khoi, která byla nedávno v Praze jako host festivalu Jeden svět pořádaného organizací Člověk v tísni. „Proto jsem vydala své album v Norsku, v Oslu. Po internetu si ho mohou koupit lidé po celém světě. Tedy kromě Vietnamu. Tam to nejde,“ uvádí.

Mai Khoi má štěstí. Policie ji většinou jen krátce zadrží a pak zase pustí. I když Mai Khoi veřejně říká, že „Vietnam je diktatura“ a že v zemi „chybí záruky dodržování lidských práv“. Přitom ve vietnamských vězeních je v současnosti dlouhodobě uvězněna více než stovka lidí často za mnohem menší kritiku vlády, například jen za nelichotivé poznámky na sociální síti Facebook. Mai Khoi je ale na rozdíl od nich velmi známá a úřady se proto bojí tvrdě proti ní zakročit. Ve Vietnamu je považovaná za hvězdu a o její osud se zajímají i zahraniční velvyslanectví a cizí vlády.

V roce 2010 vyhrála Mai Khoi populární pěveckou soutěž ve vietnamské televizi a stala se popovou hvězdou. Když se v roce 2016 pokusila kandidovat ve volbách do vietnamského parlamentu, stala se pro režim nepohodlnou a začalo pronásledování. I když striktně vzato, vietnamské právo kandidaturu do parlamentu nezakazuje ani těm, kteří nejsou členy vládnoucí komunistické strany. Pronásledování Mai Khoi bylo a je nepřímé, o to víc ale zákeřnější.

NHỮNG CHUYẾN XE BUS/ Cesty autobusem
Výkřik po výkřiku na ulici, Zelené uniformy zatýkají lidi Přede mnou teče krev Moje srce usychá bolestí Z jaké říše pocházíte, že jste takhle udeřili na lidi?

„Nesledují mně tajně, nechtějí, abych opustila zemi. Vytvářejí však tlak jiným způsobem. Odřízli mě od mé obživy tím, že mi zakázali veřejně zpívat. A pokouší se přerušit moje vztahy s přáteli a ostatními osobami kolem mně,“ vysvětluje Mai Khoi. „Tlačí na ně, aby se se mnou přestali stýkat. Volají jim. Volají členům jejich rodin. A vyhrožují: pokud budete hrát s Mai Kho, budete mít problém. Lidé se pak bojí.“ Například saxofonistovi z její kapely nakonec kvůli tomu jeho otec pohrozil, že pokud bude s Mai Khoi hrát, rodina se ho zřekne. A samotnou Mai Kho police připravila několikrát o střechu nad hlavou, když donutila jejího bytného, aby jí vypověděl s okamžitou platností nájem.

Mai Khoi ale zároveň svým pokusem o kandidaturu ve vietnamských volbách a svojí kritikou režimu vzbudila zájem v zahraničí. Zvláště když kritika vycházela z úst v zemi populární osobnosti. Během své návštěvy ve Vietnamu v roce 2016 se s ní sešel americký prezident Barack Obama. K nelibosti svých vietnamských hostitelů. „Legitimizovalo to naše hnutí,“ vzpomíná na to Mai Khoi a vysvětluje, že se snaží přesvědčit mladé Vietnamce, aby se zapojili do politiky. „Vytvořila jsem na Facebooku událost, aby se lidé sami nominovali jako kandidáti do voleb do vietnamského Národního shromáždění v roce 2021. Je tam už 500 lidí, kteří to chtějí udělat. A to je úspěch,“ říká. Jejím cílem je dosáhnout toho, aby více lidí vystupovalo na obranu lidských práv a demokracie, i když v zavedení demokracie ve Vietnamu zřejmě nedoufá.

Vietnamská disidentka zároveň kritizuje současnou politiku Spojených států vůči Vietnamu jako příliš přívětivou k diktátorské zemi a osobně kritizuje i amerického prezidenta Donalda Trumpa. Když byl Trump loni ve Vietnamu, čekala na něj s transparentem „Naser si, Trumpe.“ „Trump neřekl během své návštěvy ani slovo o lidských právech, neuznává občanskou společnost, je to rasista a nesouhlasím s jeho politikou,“ vysvětluje Mai Khoi. Zároveň říká, že si cení zahraniční podpory vietnamským disidentům.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1