Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Vím, jak na Severní Koreu," říká muž, který vyjednal raketovou dohodu s Kimovým otcem

"Vím, jak na Severní Koreu," říká muž, který vyjednal raketovou dohodu s Kimovým otcem

"Mám recept na to, jak všechny dostat se zdravou kůží ze současné eskalace napětí v KLDR," prohlásil bývalý vyjednavač Robert Gallucci. Ten během Clintonovy éry vyjednával jaderné dohody s otcem současného severokorejského vůdce, Kim Čong-ilem. Nyní Donaldu Trumpovi nabízí pomocnou ruku, chce se vrátit k jednacímu stolu a tvrdí, že má na Severokorejce recept. 

„Je to kombinace omezování a zastrašování. Kdybychom opět vyjednávali, počítal bych s těsnou spoluprací s ostatními regionálními hráči, vojenskými cvičeními v oblasti, kybernetickými kampaněmi a dalším kolem ekonomických sankcí. A pokaždé, když bychom za Severokorejci přišli vyjednávat, tak bychom prohodili: My jsme připraveni od těchto kroků ustoupit ve chvíli, kdy vy s námi usednete k jednacímu stolu a budeme se seriózně bavit o vašem jaderném programu,“ řekl Gallucci v rozhovoru pro sevrer Daily Beast.

Gallucci dodal, že jej zaskočil Trumpův styl vyjednávání: zejména to, jak tvrdě americký prezident proti korejskému režimu vystupoval. Trumpovy tweety z konce tohoto týdne, ve kterých tvrdí, že Spojené státy jsou na válku připraveny a že Kim Čong-un bude opravdu litovat, pokud zaútočí na americký ostrov Guam, byly podle bývalého vyjednavače zbytečné.

„Byl jsem zděšený, že máme prezidenta, který takto hovoří. Myslím, že je zde mnoho Američanů, kteří chtějí vidět alespoň občas nějaké ústupky. Práce prezidenta je přece i o tom, aby zajistil, že nezavleče svět do atomové války,“ říká Gallucci v rozhovoru.

Gallucci v roce 1994 dosáhnul se Severokorejci dohody o zastavení jejich jaderného programu a postupném odzbrojení. Přestože veřejností byla tato úmluva vnímána kriticky, protože severokorejský režim vzal od USA ekonomickou pomoc a svou část komplikované dohody z větší části nesplnil, odborná veřejnost hodnotí smlouvu naopak kladně. Znamenala totiž zastavení severokorejského jaderného programu na příštích osm let, což byl úspěch.

„Je dost dobře možné, že diplomacie je stále nejlepší způsob, jak se ze současné situace můžeme dostat, aby nikdo nezemřel. A také cesta k utlumení severokorejských výhrůžek. To je stále možné, ale dohoda nebude rychlá,“ uzavírá Gallucci.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744