Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vítejte v pekle," přivítali britského ministra v Evropském parlamentu

„Vítejte v pekle," přivítali britského ministra v Evropském parlamentu
 

Britský ministr pro brexit David Davis se v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku dočkal chladného přijetí. Slovy „Vítejte v pekle" ho ve své kanceláři přijal Guy Verhofstadt, hlavní zástupce europoslanců v jednáních o brexitu.

Nálada v místnosti se během jednání ve Štrasburku zlepšila. Oba se shodli, že by Spojené království mělo vystoupit z unie před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019. Vážná jednání by měla začít příští rok v květnu, napsal server Politico.

„Shodli jsme se, že proces musí začít co nejdříve to bude možné a skončit před začátkem voleb do Evropského parlamentu.  Časové rozmezí pro jednání je zhruba 14 až 15 měsíců, buďme upřímní,“ řekl Verhofstadt.

Pro Verhofstadta bude důležité chránit tzv. čtyři svobody. Davis se od bývalého belgického premiéra dozvědel, že přístup na evropský jednotný trh nemůže být oddělen od volného pohybu osob v unii.

Ujistil ale veřejnost, že cílem jednání je docílit úzkého partnerství mezi EU a Spojeným královstvím, které je v zájmu všech obyvatel. Podle něj by mělo toto období dát prostor k práci na reformované a efektivní EU.

Dalším cílem je pak chránit práva těch, kteří v referendu hlasovali pro setrvání v EU.

Manfred Weber, šéf největší parlamentní strany Evropské lidové strany, britskou vládu kritizoval.

„Neslyšel jsem nic nového o tom, jak to chce britská vláda řešit (brexit),“ řekl novinářům po setkání s Davisem. „V nadcházejících týdnech se musíme podívat na to, jak bude probíhat vyjednávací proces. Potřebujeme jasné stanovisko britské vlády. „Britové mají silný zájem na tom udržet si jakýsi vztah k jednotnému trhu, udržet silné vazby k jednotnému trhu, jak to chtějí udělat? To je stále otevřené téma,“ prohlásil. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744