Vítěz slovinských voleb oznámil, že nemá dostatečnou podporu k vytvoření vlády | info.cz

Články odjinud

Vítěz slovinských voleb oznámil, že nemá dostatečnou podporu k vytvoření vlády

Předseda Slovinské demokratické strany (SDS) Janez Janša dnes prezidentovi Borutu Pahorovi oznámil, že nemá dostatečnou podporu na to, aby se stal premiérem a vytvořil vládu. Informovala o tom agentura Reuters. Středopravá strana SDS, která v kampani sázela na protiimigrační téma, v červnových parlamentních volbách zvítězila.

Šéf SDS, jenž byl premiérem už dvakrát, pozval ke koaličním jednáním všechny politické strany, které se dostaly do parlamentu. Většina ale už před volbami dala najevo, že s Janšou do koalice nepůjde, a své stanovisko nyní nezměnila - pozvání odmítla.

Ochotu jednat s ním o koalici daly najevo jen dvě menší konzervativní strany, které mají celkem 11 mandátů. Vzhledem k tomu, že SDS má v 90členném zákonodárném sboru 25 křesel, je to málo.

Jednání s dalšími pěti stranami vedla i druhá největší strana v parlamentu, formace nazvaná Kandidátka Mariana Šarece (LMŠ). Rozhovory ale v pondělí ztroskotaly, když z jednání odešla strana Nové Slovinsko - křesťanští demokraté (NSi) s tím, že vláda tvořená šesti stranami by nebyla stabilní.

Nyní se očekává, že prezident Pahor informuje parlament, že na premiéra nikoho nenominuje. Poslanci tak dostanou dalších 14 dní na to, aby navrhli jiné kandidáty na post předsedy vlády. Jestliže v příštích týdnech parlament žádného z kandidátů nepotvrdí, Slovinsko budou na podzim čekat předčasné volby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud