Vítězné náměstí bude mít novou podobu. Praha vypíše architektonickou soutěž | info.cz

Články odjinud

Vítězné náměstí bude mít novou podobu. Praha vypíše architektonickou soutěž

Městští radní rozhodli o vypsání soutěže na studii dopravního a urbanistického řešení Vítězného náměstí v Praze 6. Její realizace se uskuteční pod pražským Institutem plánování a rozvoje (IPR). Výsledky  by měly být známy do letošního října a budou sloužit jako podklad pro přípravu projektu rekonstrukce náměstí.

„Rekonstrukce náměstí musí vycházet z respektování základních regulačních zásad původního plánu profesora Engela,“ píše se v záměru s odkazem na prvorepublikového architekta a urbanistu Antonína Engela, který ve 20. letech vypracoval urbanistické řešení dejvického náměstí.

Podle šéfa IPR Ondřeje Boháče by soutěž měla být vypsána letos v dubnu a výsledky by měly být známy pravděpodobně v říjnu. „Poté bude na Praze, jak s tím naloží dál,“ sdělil ČTK.

Primátorčina náměstkyně pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) v minulosti uvedla, že při přípravě soutěže se přípravný tým inspiroval přeměnou Trafalgarského náměstí v Londýně, které je rovněž výrazně dopravně zatíženo. Soutěž nakonec řeší jenom veřejná prostranství, a nikoliv to, co bude stát na nezastavěných pozemcích.

S přeměnou celé lokality souvisí i plán na vybudování obchvatu náměstí, který by měl spojovat Evropskou a Svatovítskou ulici. Zadání soutěže s jeho vybudováním počítá, stavět se však pravděpodobně nezačne dříve než v roce 2020. Náměstí také není stavebně dokončeno. Na místě, kde měl v minulosti vyrůst kontroverzní projekt Lední medvěd, by měl například vzniknout bytový dům.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní na něj ústí několik komunikací - Evropská, Čs. armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název „Kulaťák“.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud