Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vítězství slavili tím, že jezdili s hlavami mrtvých na autě, říká bývalý dětský voják IS

Vítězství slavili tím, že jezdili s hlavami mrtvých na autě, říká bývalý dětský voják IS

Ibn Mesúd byl jedním z dětských vojáků Islámského státu, přezdívaných také jako „mláďata chalífátu“. V 17 letech se však mladému Syřanovi podařilo z řad brutální teroristické organizace utéct. V nejnovějším videu nyní popisuje ty nejhorší zážitky a zvěrstva, kterým musel jako mladý bojovník přihlížet. Lidé žijící v chalífátu jsou podle jeho svědectví neustále vystrašení a musí se řídit přísnými pravidly, která ale pro radikály a jejich rodiny neplatí. 

„Když vyhráli bitvu, vzali hlavy vojáků a vystavili je na svých autech. Jezdili po okolí, aby se předvedli a stříleli při tom kulky do vzduchu,“ říká Ibn Masúd na videu pořízeném během rozhovoru s odborníky z Mezinárodního centra pro studium násilného extremismu (ICSVE), která v rámci boje proti terorismu a islámského extremismu v posledních dvou letech vyzpovídala desítky bývalých členů Islámského státu i jejich obětí.

„Lidé byli vystrašení. Někteří z nich se na to ani nemohli dívat, protože to byl opravdu strašný pohled,“ svěřil se syrský mladík, který se prý k radikálům přidal kvůli penězům a jídlu. Právě brutality, jako je chlubení se hlavami mrtvých protivníků, měly podle Masúda civilisty žijící pod taktovkou Islámského státu zastrašit a přinutit je, aby věřili, že právě bojovníci IS jsou „těmi nejmocnějšími a nejspravedlivějšími.“

Na videu, které je součástí projektu, jehož cílem je zničit „značku Islámského státu“ a ukázat jeho pravou tvář, Masúd popisuje i další otřesný zážitek. „Obvinili muže ze spáchání zločinu. Přísahal na Korán a říkal: ‚Jsem nevinný. Přísahám Alláhovi, jsem nevinný‘,“ vzpomíná na další z brutalit IS Masúd. Kvůli údajnému prohřešku se bojovník Islámského státu pokusil muže zastřelit, dílo ale nedokonal a obviněný přežil.

„Střelil ho znovu, ale byl stále naživu. Nakonec vzal nůž a uřízl mu hlavu,“ svěřil se Masúd. „Při pohledu na toho muže a na jeho plačící rodiče jsem měl strach. Byl to strašně smutný pohled,“ popsal své pocity při sledování vraždy v přímém přenosu.

Lidé pod nadvládou Islámského státu podle jeho svědectví žijí v neustálém strachu – při porušení pravidel, kterými se na rozdíl od samotných bojovníků musí civilisté striktně řídit, totiž přicházejí i přísné tresty.

„Vojáci IS si holili a upravovali vousy, civilistům to ale dovoleno nebylo,“ říká Masúd, podle kterého se nešlo tomuto dvojímu metru nijak bránit. „Lidé z nich měli strach. Stěžovat si ale nemůžete,“ vysvětluje bývalý člen mláďat chalífátu. Stejné to bylo i s kouřením – zatímco vidět bojovníka IS s cigaretou nebylo nic výjimečného, ostatní muže za to stihl krutý trest.

Rozdílná pravidla však neplatila jen pro muže. „Ženy musely být zahalené. Bylo to vynucováno,“ říká s tím, že na rozdíl od ostatních žen manželky islamistů běžně chodily i s odhalenou tváří. „Pokud viděli ženu oblečenou v modré nebo červené, zbičovali ji a zmlátili. Chtěli, aby byla celá v černém,“ pokračuje Masúd, podle kterého byl následný trest přemrštěný. „Měli si promluvit se ženou. Měli si promluvit s jejím manželem. Místo toho ale ženu zbili před zraky jejího manžela,“ popisuje mladík, kterému se podařilo od Islámského státu utéct do Turecka.

Svého rozhodnutí a zločinů spáchaných Islámským státem lituje. „Plakal jsem kvůli všem těm lidem, kteří byli Islámským státem zabiti,“ říká a dodává, že strach má i dnes. „Představuji si, že jsem uvízl v Sýrii a oni mi uřízli hlavu. Cítím strach a občas brečím,“ svěřil se se svými obavami Masúd. „Žádám Alláha, aby mě ochránil před ďáblem.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1