Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vítr jí vyrval dítě z rukou, už ho neviděla.“ Svědci popisují řádění hurikánu Irma v Karibiku

„Vítr jí vyrval dítě z rukou, už ho neviděla.“ Svědci popisují řádění hurikánu Irma v Karibiku

Zničené domy, rozbitá auta, zcela zpustošená příroda, ale i mrtví a zoufalí a vystrašení lidé bez střechy nad hlavou. Tak nejčastěji popisují situaci na karibských ostrovech, kudy se v minulých dnech prohnal ničivý hurikán Irma, jejich obyvatelé, kteří silné nápory větru a deště přežili. 

„Podívejte se na snímky z japonské Hirošimy a Nagasaki poté, co na ně spadla atomová bomba. Vypadá to úplně stejně jako tady,“ popisuje na natočeném videu Eli Fuller, který pochází z karibského ostrovního státu Antigua a Barbuda v Malých Antilách. Hurikán Irma si v Karibiku vyžádal při nejmenším 24 obětí. Ostrov Barbuda, který si kvůli jeho kouzlu a malebným vesnicím oblíbila zesnulá princezna Diana, zpustošil téměř celý a o život tu připravil dvouleté dítě.

„Mluvil jsem se ženou, která v bouři ztratila malé dítě,“ vypráví na kameru roztřeseným hlasem Fuller. „Říkala mi, že vítr odnesl střechu od jejího domu a také zdi. Ona v rukou držela dítě a vítr jí ho vyrval. Byla poslední, kdo ho viděl naživu.“

Čtyřicetiletá Sira Berzasová přidává jiné očité svědectví. Aby přežila nápor silného větru a deště, který prorazil střechu i okna v jejím domě, musela se spolu se svou přítelkyní schovat do šatní skříně. „Když se v ložnici propadla střecha, snažily jsme se dostat do kuchyně, ale všechno tam bylo ve vzduchu a lítalo kolem. Skončily jsme na více než hodinu v šatníku,“ vzpomíná na otřesný zážitek Berzasová. „Nikdy v životě jsem nebyla tak vystrašená. S Jackie jsme se pevně držely a loučily se,“ dodává.

Ve chvíli, kdy se k domu přiblížilo oko hurikánu, obě ženy vyběhly ven a volaly o pomoc. „Naštěstí tam bylo policejní auto, které nás odvezlo do bezpečnější budovy,“ popisuje žena, která kvůli bouři ztratila penzion s přilehlou restaurací a barem, který na ostrově otevřela v roce 2016. Budova nebyla pojištěna. „Nikdy jsem tolik neplakala,“ svěřila se novinářům.

Manželé Georgeovi a jejich desetiletý syn Kelijah přečkali největší nápor hurikánu ve sprše v jejich domě. Byli nuceni tam zůstat více než dvě hodiny, než se odvážili vylézt ven. „Ten hluk byl příšerný, nikdy v životě jsem nic takového neslyšel,“ řekl novinářům Jamieson George. „Později jsme vyšli ven a našli jsme vše naprosto zničené. Je to to nejhorší, co jsem kdy v životě viděl.“

Potřebujeme jídlo a vodu

Jako apokalypsu popisují řádění hurikánu Irma v minulých dnech také očití svědci na Britských Panenských ostrovech, které se nacházejí mezi Atlantickým oceánem a Karibským mořem.

Paul Exner se spolu se svou rodinou rozhodl přečkat hlavní nápor hurikánu uvnitř svého domu na ostrově Tortola. Na okna přibil dřevěná prkna. Poté, co do místnosti i tak začalo vlétávat rozbité sklo a kamení zvenčí, musela se rodina schovat za dětský přebalovací stolek.

„Zpívali jsme si vánoční koledy a s našimi dětmi, kterým je 3,5 let a 9 měsíců, jsme jedli sendviče s burákovým máslem. Má žena Liz je úžasná osoba,“ uvedl Exner.

Dle jeho slov ostrovní policie v momentě hlavního úderu živlu otevřela místí věznice. Jakmile však vítr a déšť trochu ustal, okamžitě je opět uzavřela a vězně donutila vrátit se zpátky. „Zůstalo tu hodně lidí bez domova a také máme zprávy o mrtvých,“ pokračuje v popisování situace Exner.

„Pořád platí zákaz vycházení od šesti do šesti. Na ostrově není žádná infrastruktura. Budeme brzy potřebovat jídlo a vodu. Moje rodina je schopná přežít další dva týdny,“ dodává.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1