Vítr o rychlosti 140 km za hodinu, ochromující záplavy. Nový Zéland zasáhl cyklon Gita | info.cz

Články odjinud

Vítr o rychlosti 140 km za hodinu, ochromující záplavy. Nový Zéland zasáhl cyklon Gita

Cyklon Gita zeslábl a zasáhl Nový Zéland, kde byl v několika oblastech převáženě na východě Jižního ostrova vyhlášen mimořádný stav. Informoval o tom dnes web listu The New Zealand Herald. Post tropická cyklona způsobila záplavy, doprovází ji vítr o rychlosti do 140 kilometrů za hodinu a až sedmimetrové vlny. Letecká a železniční doprava byly zastaveny. Hlavní nápor bouře ale teprve přijde.

„Hlavní nápor bouře pocítíme v noci a zítra (ve středu) ráno,“ řekla Lianne Dalzielová, starostka města Christchurch, které jako jedno z prvních vyhlásilo na Jižním ostrově výjimečný stav. Nový Zéland má dvanáctihodinový náskok oproti SEČ.

Místní aerolinky Air New Zealand kvůli nepříznivému počasí zrušily až do dnešního večera všechny spoje, které měly vzlétat či přistávat v hlavním městě Wellingtonu. List The New Zealand Herald napsal, že se zastavila také železniční doprava.

Úřady na mnoha místech v severní části Jižního ostrova zrušily výuku. Premiérka Jacinda Ardernová vyzvala obyvatele, aby varování meteorologů nepodceňovali. „Prosím, buďte opatrní,“ řekla. Informovala, že do nejvíce ohrožených oblastí byla vyslána armáda.

 

Cyklon Gita se už v minulých týdnech přehnal přes Samou, Americkou Samou, Tongu a Fidži. Na některých místech dosahoval rychlosti až 275 kilometrů za hodinu a na tichomořských ostrovech napáchal značné škody. Podle meteorologů se v této oblasti jedná o jednu z nejhorších bouří za posledních několik desítek let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud