Vláda udělala chybu. Pád Mosulu Islámský stát nesrazí na kolena, varuje vysoce postavený Iráčan | info.cz

Články odjinud

Vláda udělala chybu. Pád Mosulu Islámský stát nesrazí na kolena, varuje vysoce postavený Iráčan

Znovudobývání druhého největšího iráckého města Mosulu, který je poslední významnou baštou Islámského státu v zemi, je v plném proudu už několik měsíců. Irácké armádě se za podpory mezinárodní koalice vedené Spojeným státy podařilo dobýt většinu města a je zřejmě jen otázkou času, než Mosul padne úplně. Ztráta důležité základny s hlubokým symbolickým významem ale Islámský stát nejspíše nezlomí, upozorňuje guvernér irácké provincie Kirkúk Najmaldin Karim. Irácká vláda totiž prý udělala chybu, která se může ukázat jako fatální. 

Podle Karima irácká vláda pochybila, když v říjnu loňského roku zahájila ofenzivu na Mosul bez toho, aby předtím zlikvidovala pozice Islámského státu na severu a západě země. Po dobytí Mosulu se tak dle něho budou mít bojovníci Islámského státu kam stáhnout. Karim v rozhovoru pro the Independent uvedl, že provincii Kirkúk, v jejíž čele stojí, IS stále z poloviny ovládá.

Islámský stát jako představitel sunnitské větve islámu dle něho může také těžit ze silně nespokojené sunitské části irácké společnosti, která kvůli válce musela opustit své domovy a nemůže se vrátit zpátky, protože je ovládají šíité. Jen v provincii Kirkúk je prý takových bezprizorních sunnitů na 500 000. Většina z nich pochází z Bagdádu a provincií kolem něho, z nichž je vyhnaly ozbrojené oddíly šíitů.

Mezi sunnity a šíity v Iráku panuje napětí řadu let. Útoky sunnitské teroristické organizace (IS) na šíitské civilisty v takové konstelaci zapůsobily jako rozbuška, která zemi uvrhla do sektářského násilí, které nešetří ani křesťany. „Mezi sunity a šíity k žádnému usmíření nedochází,“ upozorňuje Karim s tím, že pro Islámský stát jsou frustrovaní a naštvaní sunnité slibným materiálem, protože mohou být vzhledem k nejisté budoucnosti svolnější k naverbování.

Karim kvůli výše uvedeným skutečnostem dochází k závěru, že dobytí poslední velké bašty Islámského státu – Mosulu – nepovede ke konci Islámského státu v Iráku. Guvernér neočekává, že teroristická organizace bude schopná znovu dostat pod kontrolu nějaká území, spíše prý bude působit jako guerillové uskupení a útočit na civilisty a vládní struktury.  

Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu? autor: INFO.CZ

Bojovníci Islámského státu obsadili Mosul v červnu 2014. V polovině loňského října zahájila irácká vláda s podporou mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy ofenzivu a podařilo se jí pod kontrolu dostat východní a část západní části města. V té dle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) stále žije pod nadvládou Islámského státu asi 600 tisíc civilistů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud