Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda udělala chybu. Pád Mosulu Islámský stát nesrazí na kolena, varuje vysoce postavený Iráčan

Vláda udělala chybu. Pád Mosulu Islámský stát nesrazí na kolena, varuje vysoce postavený Iráčan

Znovudobývání druhého největšího iráckého města Mosulu, který je poslední významnou baštou Islámského státu v zemi, je v plném proudu už několik měsíců. Irácké armádě se za podpory mezinárodní koalice vedené Spojeným státy podařilo dobýt většinu města a je zřejmě jen otázkou času, než Mosul padne úplně. Ztráta důležité základny s hlubokým symbolickým významem ale Islámský stát nejspíše nezlomí, upozorňuje guvernér irácké provincie Kirkúk Najmaldin Karim. Irácká vláda totiž prý udělala chybu, která se může ukázat jako fatální. 

Podle Karima irácká vláda pochybila, když v říjnu loňského roku zahájila ofenzivu na Mosul bez toho, aby předtím zlikvidovala pozice Islámského státu na severu a západě země. Po dobytí Mosulu se tak dle něho budou mít bojovníci Islámského státu kam stáhnout. Karim v rozhovoru pro the Independent uvedl, že provincii Kirkúk, v jejíž čele stojí, IS stále z poloviny ovládá.

Islámský stát jako představitel sunnitské větve islámu dle něho může také těžit ze silně nespokojené sunitské části irácké společnosti, která kvůli válce musela opustit své domovy a nemůže se vrátit zpátky, protože je ovládají šíité. Jen v provincii Kirkúk je prý takových bezprizorních sunnitů na 500 000. Většina z nich pochází z Bagdádu a provincií kolem něho, z nichž je vyhnaly ozbrojené oddíly šíitů.

Mezi sunnity a šíity v Iráku panuje napětí řadu let. Útoky sunnitské teroristické organizace (IS) na šíitské civilisty v takové konstelaci zapůsobily jako rozbuška, která zemi uvrhla do sektářského násilí, které nešetří ani křesťany. „Mezi sunity a šíity k žádnému usmíření nedochází,“ upozorňuje Karim s tím, že pro Islámský stát jsou frustrovaní a naštvaní sunnité slibným materiálem, protože mohou být vzhledem k nejisté budoucnosti svolnější k naverbování.

Karim kvůli výše uvedeným skutečnostem dochází k závěru, že dobytí poslední velké bašty Islámského státu – Mosulu – nepovede ke konci Islámského státu v Iráku. Guvernér neočekává, že teroristická organizace bude schopná znovu dostat pod kontrolu nějaká území, spíše prý bude působit jako guerillové uskupení a útočit na civilisty a vládní struktury.  

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Bojovníci Islámského státu obsadili Mosul v červnu 2014. V polovině loňského října zahájila irácká vláda s podporou mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy ofenzivu a podařilo se jí pod kontrolu dostat východní a část západní části města. V té dle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) stále žije pod nadvládou Islámského státu asi 600 tisíc civilistů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744