Vláda v Zimbabwe propustila asi šestnáct tisíc zdravotních sester, nahradit je mají důchodci a nezaměstnaní | info.cz

Články odjinud

Vláda v Zimbabwe propustila asi šestnáct tisíc zdravotních sester, nahradit je mají důchodci a nezaměstnaní

Vláda v Zimbabwe propustila asi 16.000 zdravotních sester, které od pondělí stávkují kvůli nezaplaceným příspěvkům. Viceprezident Constantino Chiwenga zdravotnický personál obvinil, že jejich protest je politicky motivovaný, a oznámil, že jej nahradí důchodci a nezaměstnaní. Rozhodnutí prý učinil s ohledem na životy pacientů. Odbory vyzvaly zdravotníky, ať ve stávce pokračuje.

Stávka zdravotních sester navázala na měsíční stávku lékařů, kteří protestovali proti platovým a pracovním podmínkám. Jakmile vláda sestry propustila, hlavní veřejné nemocnice byly uzavřeny. Chiwenga podle agentury AP uvedl, že odborová organizace zdravotních sester odmítla přijmout 17 milionů dolarů (přes 347 milionů Kč), které měly dlužné částky pokrýt.

Zpráva pronikla na veřejnost v den, kdy Zimbabwe slaví Den nezávislosti. Od roku 1980 je to poprvé, co v čele státu nestojí Robert Mugabe. Loni v listopadu ho nahradil Emmerson Mnangagwa.

Nový prezident slíbil, že hospodářství po desetiletích špatného řízení oživí. Banky však mohou kvůli nedostatku hotovosti vydávat jen omezené množství peněz, nezaměstnanost přesahuje 80 procent a vláda nezvládá státní zaměstnance včas platit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud