Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vládní krize kvůli vraždě Kuciaka: slovenská opozice zkusí v parlamentu položit Ficovu vládu

Vládní krize kvůli vraždě Kuciaka: slovenská opozice zkusí v parlamentu položit Ficovu vládu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica bude v parlamentu čelit pokusu o vyslovení nedůvěry. Návrh podává opozice, jak dopoledne oznámil Igor Matovič z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Slovensko je po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v hluboké politické krizi. Pomoci zmírnit ji má dnešní série jednání politických stran s prezidentem Andrejem Kiskou.

Prezident Kiska aktivně vstoupil do dění a v rámci dnešních konzultací mluví s lídry jednotlivých stran. Dopoledne přijal zástupce opozičního hnutí Jsme rodina Borise Kollára. Ten po jednání řekl, že uskupení je pro předčasné volby. Odmítá úřednickou vládu nebo „pouhou“ rezignaci kontroverzního ministra vnitra Kaliňáka.

Hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti má s prezidentem mluvit během odpoledne. Zástupci hnutí dopředu avizovali, že opozice podává návrh na vyslovení nedůvěry vládě v parlamentu.

Slovenská politická scéna je po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka v hluboké krizi a premiér s prezidentem se dostali do osobního sporu. Kiska o víkendu navrhl zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako cestu, jak obnovit důvěru ve stát.

Kiskův návrh na zásadní obměnu kabinetu premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico odmítl. Podle něj jsou případné změny možné jen na základě koaliční dohody. Fico také řekl, že na takové rozhodnutí nemá Kiska podle ústavy žádný vliv a opakovaně prezidenta spojoval s miliardářem Georgem Sorosem v totožném duchu, jako to činí dezinformační weby.

Problémem je pro Fica i koaliční strana Most-Híd, která žádá odchod ministra vnitra Kaliňáka, který je Ficovým blízkým spolupracovníkem. Předseda vlády řekl, že chce, aby strana i přes neshody v koalici zůstala.

1080p 720p 360p
Vražda novináře je Ficův konec, policie to ale nikdy neobjasní, říká Kuciakův kolega

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1