Vládní krize kvůli vraždě Kuciaka: slovenská opozice zkusí v parlamentu položit Ficovu vládu | info.cz

Články odjinud

Vládní krize kvůli vraždě Kuciaka: slovenská opozice zkusí v parlamentu položit Ficovu vládu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica bude v parlamentu čelit pokusu o vyslovení nedůvěry. Návrh podává opozice, jak dopoledne oznámil Igor Matovič z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Slovensko je po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v hluboké politické krizi. Pomoci zmírnit ji má dnešní série jednání politických stran s prezidentem Andrejem Kiskou.

Prezident Kiska aktivně vstoupil do dění a v rámci dnešních konzultací mluví s lídry jednotlivých stran. Dopoledne přijal zástupce opozičního hnutí Jsme rodina Borise Kollára. Ten po jednání řekl, že uskupení je pro předčasné volby. Odmítá úřednickou vládu nebo „pouhou“ rezignaci kontroverzního ministra vnitra Kaliňáka.

Hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti má s prezidentem mluvit během odpoledne. Zástupci hnutí dopředu avizovali, že opozice podává návrh na vyslovení nedůvěry vládě v parlamentu.

Slovenská politická scéna je po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka v hluboké krizi a premiér s prezidentem se dostali do osobního sporu. Kiska o víkendu navrhl zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako cestu, jak obnovit důvěru ve stát.

Kiskův návrh na zásadní obměnu kabinetu premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico odmítl. Podle něj jsou případné změny možné jen na základě koaliční dohody. Fico také řekl, že na takové rozhodnutí nemá Kiska podle ústavy žádný vliv a opakovaně prezidenta spojoval s miliardářem Georgem Sorosem v totožném duchu, jako to činí dezinformační weby.

Problémem je pro Fica i koaliční strana Most-Híd, která žádá odchod ministra vnitra Kaliňáka, který je Ficovým blízkým spolupracovníkem. Předseda vlády řekl, že chce, aby strana i přes neshody v koalici zůstala.

Vražda novináře je Ficův konec, policie to ale nikdy neobjasní, říká Kuciakův kolega autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud