Vládní nacionalisté dostali v místních volbách od Indů výstrahu. Chtějí méně šovinismu a více reforem | info.cz

Články odjinud

Vládní nacionalisté dostali v místních volbách od Indů výstrahu. Chtějí méně šovinismu a více reforem

Vládnoucí nacionalistická pravice prohrála v indických regionálních volbách. Umírněně levicový Indický národní kongres naopak posílil. A s ním i regionální strany. V celoindických volbách, které proběhnou příští rok, tak může jinak populární premiér Narénda Módí nejen hlasy ztratit, ale i zcela prohrát. Dá se také očekávat odklon hinduistické vlády od místy až šovinistické politiky vůči menšinám.

„Nespokojenost je všeobecná, vyjádřili ji lidé napříč kastami i regiony. Prostě Indové všech vyznání. Za čtyři a půl roku vlády indické pravice nedostali to, co jim její lídři slíbili,“ uvedl pro stanici Al-Džazíra politický analytik Sadžán Singh. „Volby v roce 2019 tedy opět mohou být dramatické,“ dodává list The Times of India poté, co připomněl drtivé vítězství Indické lidové strany (BJP) v minulých celonárodních volbách z roku 2014.

Tehdy lidovci se svými spojenci dostali téměř 52 procent hlasů, zatímco kongres sám jen něco málo přes 8 procent. Nové hlasování má podle plánu proběhnout na jaře příštího roku.

Nyní se hlasovalo o složení parlamentů v pěti indických státech (celkově jich je 29 plus sedm svazových teritorií). Kongres jasně zvítězil v Čhattísgarhu, tedy v sedmnáctém nejlidnatějším indickém státě, kde po předchozí tři volební období vládli právě hinduističtí nacionalisté. BJP ztratila moc rovněž v Madhjapradéši a Rádžasthánu, tedy v pátém a sedmém nejlidnatější stát unie, která dohromady čítá 1,3 miliardy obyvatel. Podle projekcí listu Times of India budou příští rok v Rádžasthánu voličské síly mezi kongresem a lidovci vyrovnány, v Madhjapradéši sice bude krapet populárnější strana BJP, zato v Čhattísgarhu prý pravice takřka propadne.

Analytici soudí, že lidovci mají v celonárodních průzkumech stále navrch, musejí ale zvrátit trend klesající obliby. Jak? Média se shodují, že je třeba zlepšit situaci farmářů a obyvatel venkova vůbec – mimo města žijí v Indii stále dvě třetiny populace. Mladé ztratili nesplněním slibu ohledně růstu pracovních příležitostí. Jinými slovy: experti očekávají, že lidovci teď začnou voliče uplácet dávkami a podporami. Poleví zřejmě také v často radikálních, šovinistických výpadech vůči menšinám, především pak muslimům, ale i příslušníkům nižších kast. Respektive vůči dalitům, neboli nedotknutelným, kteří stojí mimo kastovní systém.

Tyto regionální volby rovněž potvrdily trend, podle kterého politicky sílí regionální strany. Ve východoindickém státě Mizóram podobně jako v Telanganě na jihu poloostrova bodovaly lokální formace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud