Články odjinud

„Vládní“ únos Vietnamce hýbe Slovenskem. Mafiánské praktiky staré gardy, nebo její naivita?

„Vládní“ únos Vietnamce hýbe Slovenskem. Mafiánské praktiky staré gardy, nebo její naivita?

Slovensko se už podruhé během jednoho roku zmítá uprostřed velké vládní krize. Po událostech kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, které vedly mimo jiné k pádu premiéra Roberta Fica, se nyní kabinet jeho nástupce Petra Pellegriniho otřásá kvůli kauze únosu vietnamského podnikatele. Do něj se měly zaplést i někdejší slovenské politické špičky včetně exministra vnitra Roberta Kaliňáka. A stejně jako na jaře se i nyní mluví o předčasných volbách. O co v dramatickém případu jde a jaké to může mít pro zemi důsledky?

Na konci loňského července jednal tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák s vietnamskou delegací, která přijela na návštěvu Bratislavy. Z akce, která se připravovala narychlo ze dne na den a sama netrvala ani hodinu a půl, se však podle novinářů vyklubal únos podnikatele Thrinh Xuan Thanha z Berlína přes Bratislavu a Moskvu až do Hanoje.

Celou akci popsali reportéři z německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung ve spolupráci se slovenským Denníkem N. Zjistili, že Thanha únosci naložili v Berlíně do auta a dopravili jej do Bratislavy. Tam o pár dní později přiletěl z Prahy speciál, který slovenská vláda zapůjčila vietnamské delegaci. Takové zápůjčky jsou nestandardní, běžně se letadla cizím státům nepůjčují.

Ve speciálu navíc dorazili do Bratislavy čtyři Vietnamci v čele s ministrem vnitra, generálem To Lamem. Ten následně absolvoval zmíněné jednání s Kaliňákem a zanedlouho odletěl do Moskvy. Na cestu opět vyrazil slovenským speciálem. Na jeho palubu už ale nenastoupili čtyři, nýbrž dvanáct lidí. S nimi i – údajně – omámený a potlučený Thanh, o němž vietnamská delegace slovenským policistům řekla, že se opil a spadl ze schodů.

Thanh, jenž dostal v Berlíně politický azyl, poté v domovské zemi skončil s doživotním trestem ve vězení.

„Němci to vyšetřují rok a nyní tvrdí, že nemají pochybnosti o slovenské roli v případu,“ komentuje kauzu pro INFO.CZ šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. Němci věří, že vyšetřování přímo na Slovensku, k němuž tamní úřady dlouho neviděly důvod, by mohlo objasnit detaily celého únosu. Dokonce i exministr vnitra Kaliňák, jenž zprvu mluvil o důležité a standardně připravované návštěvě, připustil, že Vietnamci mohli zneužít slovenskou velkorysost. Nadále však popírá vědomou účast slovenských složek nebo přímo sebe sama na únosu. Kaliňák v úterý na tiskové konferenci zpochybnil důvěryhodnost informací zveřejňovaných Denníkem N a prohlašoval, že byl na detektoru lži, jehož výsledky podle exministra nedávají prostor k pochybnostem.

Předčasné volby by neprospěly nikomu, ani Kiskovi

Celá kauza mezitím získala silně politický rozměr. Němci zjistili, že za průběh celé bratislavské návštěvy odpovídal šéf protokolu ministra vnitra Radovan Čulák, který měl zároveň podporu od poradce tehdejšího premiéra Roberta Fica Quang Le Honga. Quang spolupracoval s vietnamskou ambasádou a po únose získal místo šéfa slovenské ambasády v Hanoji, odkud jej ale ministerstvo zahraničí později zase stáhlo. Slovenský prezident Andrej Kiska zmínil, že ho Fico osobně žádal, aby Qanga jmenoval velvyslancem, což hlava státu kvůli jeho nedůvěryhodnosti odmítla.

Ačkoli má kauza kořeny v loňském létě, slovenská opozice teď vyzvala vládu Ficova nástupce Roberta Pellegriniho k demisi. Skepsi vyjadřovala i koaliční strana Most-Híd. Její předseda Béla Bugár v rádiu Patria prohlásil, že pokud by se informace potvrdily, neumí si představit setrvání strany ve vládě. Tu tvoří stejné strany jako předchozí kabinet. Po setkání ústavních činitelů s generálním prokurátorem Jaromírem Čižnárem Bugár upřesnil, že jeho podmínky spočívají v zahájení vyšetřování. Druhá podmínka, kterou bylo postavení šéfa úřadu na ochranu ústavních činitelů – tedy instituce, která se na průběhu návštěvy podílela – mimo službu je včerejškem splněna.

„Není jasné, kam situace povede, ale nezdá se, že bychom směřovali k předčasným volbám. Koaliční strany se shodly, že je třeba dát čas vyšetřování,“ říká Kostolný pro INFO.CZ o jedné z přetřásaných variant budoucího vývoje.

Otázkou je, kdo by měl na předčasných volbách zájem. Průzkumy ukazují, že nejsilnější stranou zůstává premiérův SMER, avšak i on přichází o podporu. Ostatní strany ale výrazněji neposilují. Výjimkou je formace Progresivní Slovensko, která ale navzdory růstu zatím zůstává pod pětiprocentní hranicí zajišťující vstup do parlamentu.

Zájem na volbách nemá ani Kiska, který oznámil, že nechce obhajovat prezidentské křeslo. V politice sice končit nehodlá a spekuluje se o jeho záměru založit vlastní politickou stranu, případně sjednotit roztříštěnou opozici, ale předčasné volby by do jeho plánů vrazily klín. Kiskův mandát potrvá do 15. června příštího roku a do té doby je vyloučené, že by se stal tváří některého hnutí, maximálně by mohl před volbami naznačit své preference.

Kiska kritizuje ministryni spojenou s Kaliňákem. Je to politika, brání ji premiér

Kiskovy kritické hlasy jsou však v současnosti slyšet asi nejvíce. V pondělí prohlásil, že nedůvěřuje ministryni vnitra Denise Sakové a považuje ji za překážku objektivního vyšetření případu. Únos bude na Slovensku vyšetřovat inspekce ministerstva vnitra, která spadá právě pod působnost Sakové. A ta není na slovenské politické scéně žádným nováčkem bez historie. Naopak, její minulost dává důvod k obavám a nejistotě.

„O objektivním vyšetřování nemůže být řeč. Důležité ale je, že to kromě slovenských orgánů, které spíše nekonají, vyšetřují také Němci, kteří nejsou podřízení ani nominanti Fica s Kaliňákem,“ domnívá se novinář Kostolný, jenž poukazuje na dlouhodobé vazby mezi Sakovou a kontroverzním Kaliňákem. „Saková pracovala v poslední fázi jako státní tajemnice, předtím měla na starosti tendry a nákupy, z toho plyne, že byla jedním z nejbližších Kaliňákových lidí.“ 

Saková se stala ministryní vnitra 26. dubna poté, co odstoupil její předchůdce Tomáš Drucker. Ten do úřadu přišel místo Kaliňáka, aby uklidnil rozjitřené emoce vyvolané vraždou novináře Kuciaka. Na jeho výběru se shodl Pellegrini s prezidentem Kiskou, který odmítal jmenovat Pellegriniho šéfem vlády, dokud nenavrhne přijatelného ministra vnitra. Drucker ale za tři týdny odstoupil a na jeho místo přišla Saková. Kiska sice veřejně zmínil své výhrady k ní, odmítnout nominaci už mu ale ústava nedovolovala.

„Saková byla už předtím první volbou jako náhrada za Kaliňáka a právě kvůli jejich vazbám to všichni považovali za špatný vtip. O pár týdnů později se na ministerstvo stejně dostala,“ dodává Kostolný, proč teď šéfka resortu čelí kritice a je jí předhazovaná její minulost.

Premiér Pellegrini označil Kiskova současná slova o nedůvěryhodnosti Sakové za politiku. O její budoucnosti se chce bavit jen tehdy, pokud se nepodaří únos vietnamského podnikatele vyšetřit.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818