Články odjinud

„Vládní“ únos Vietnamce hýbe Slovenskem. Mafiánské praktiky staré gardy, nebo její naivita?

„Vládní“ únos Vietnamce hýbe Slovenskem. Mafiánské praktiky staré gardy, nebo její naivita?

Slovensko se už podruhé během jednoho roku zmítá uprostřed velké vládní krize. Po událostech kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, které vedly mimo jiné k pádu premiéra Roberta Fica, se nyní kabinet jeho nástupce Petra Pellegriniho otřásá kvůli kauze únosu vietnamského podnikatele. Do něj se měly zaplést i někdejší slovenské politické špičky včetně exministra vnitra Roberta Kaliňáka. A stejně jako na jaře se i nyní mluví o předčasných volbách. O co v dramatickém případu jde a jaké to může mít pro zemi důsledky?

Na konci loňského července jednal tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák s vietnamskou delegací, která přijela na návštěvu Bratislavy. Z akce, která se připravovala narychlo ze dne na den a sama netrvala ani hodinu a půl, se však podle novinářů vyklubal únos podnikatele Thrinh Xuan Thanha z Berlína přes Bratislavu a Moskvu až do Hanoje.

Celou akci popsali reportéři z německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung ve spolupráci se slovenským Denníkem N. Zjistili, že Thanha únosci naložili v Berlíně do auta a dopravili jej do Bratislavy. Tam o pár dní později přiletěl z Prahy speciál, který slovenská vláda zapůjčila vietnamské delegaci. Takové zápůjčky jsou nestandardní, běžně se letadla cizím státům nepůjčují.

Ve speciálu navíc dorazili do Bratislavy čtyři Vietnamci v čele s ministrem vnitra, generálem To Lamem. Ten následně absolvoval zmíněné jednání s Kaliňákem a zanedlouho odletěl do Moskvy. Na cestu opět vyrazil slovenským speciálem. Na jeho palubu už ale nenastoupili čtyři, nýbrž dvanáct lidí. S nimi i – údajně – omámený a potlučený Thanh, o němž vietnamská delegace slovenským policistům řekla, že se opil a spadl ze schodů.

Thanh, jenž dostal v Berlíně politický azyl, poté v domovské zemi skončil s doživotním trestem ve vězení.

„Němci to vyšetřují rok a nyní tvrdí, že nemají pochybnosti o slovenské roli v případu,“ komentuje kauzu pro INFO.CZ šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. Němci věří, že vyšetřování přímo na Slovensku, k němuž tamní úřady dlouho neviděly důvod, by mohlo objasnit detaily celého únosu. Dokonce i exministr vnitra Kaliňák, jenž zprvu mluvil o důležité a standardně připravované návštěvě, připustil, že Vietnamci mohli zneužít slovenskou velkorysost. Nadále však popírá vědomou účast slovenských složek nebo přímo sebe sama na únosu. Kaliňák v úterý na tiskové konferenci zpochybnil důvěryhodnost informací zveřejňovaných Denníkem N a prohlašoval, že byl na detektoru lži, jehož výsledky podle exministra nedávají prostor k pochybnostem.

Předčasné volby by neprospěly nikomu, ani Kiskovi

Celá kauza mezitím získala silně politický rozměr. Němci zjistili, že za průběh celé bratislavské návštěvy odpovídal šéf protokolu ministra vnitra Radovan Čulák, který měl zároveň podporu od poradce tehdejšího premiéra Roberta Fica Quang Le Honga. Quang spolupracoval s vietnamskou ambasádou a po únose získal místo šéfa slovenské ambasády v Hanoji, odkud jej ale ministerstvo zahraničí později zase stáhlo. Slovenský prezident Andrej Kiska zmínil, že ho Fico osobně žádal, aby Qanga jmenoval velvyslancem, což hlava státu kvůli jeho nedůvěryhodnosti odmítla.

Ačkoli má kauza kořeny v loňském létě, slovenská opozice teď vyzvala vládu Ficova nástupce Roberta Pellegriniho k demisi. Skepsi vyjadřovala i koaliční strana Most-Híd. Její předseda Béla Bugár v rádiu Patria prohlásil, že pokud by se informace potvrdily, neumí si představit setrvání strany ve vládě. Tu tvoří stejné strany jako předchozí kabinet. Po setkání ústavních činitelů s generálním prokurátorem Jaromírem Čižnárem Bugár upřesnil, že jeho podmínky spočívají v zahájení vyšetřování. Druhá podmínka, kterou bylo postavení šéfa úřadu na ochranu ústavních činitelů – tedy instituce, která se na průběhu návštěvy podílela – mimo službu je včerejškem splněna.

„Není jasné, kam situace povede, ale nezdá se, že bychom směřovali k předčasným volbám. Koaliční strany se shodly, že je třeba dát čas vyšetřování,“ říká Kostolný pro INFO.CZ o jedné z přetřásaných variant budoucího vývoje.

Otázkou je, kdo by měl na předčasných volbách zájem. Průzkumy ukazují, že nejsilnější stranou zůstává premiérův SMER, avšak i on přichází o podporu. Ostatní strany ale výrazněji neposilují. Výjimkou je formace Progresivní Slovensko, která ale navzdory růstu zatím zůstává pod pětiprocentní hranicí zajišťující vstup do parlamentu.

Zájem na volbách nemá ani Kiska, který oznámil, že nechce obhajovat prezidentské křeslo. V politice sice končit nehodlá a spekuluje se o jeho záměru založit vlastní politickou stranu, případně sjednotit roztříštěnou opozici, ale předčasné volby by do jeho plánů vrazily klín. Kiskův mandát potrvá do 15. června příštího roku a do té doby je vyloučené, že by se stal tváří některého hnutí, maximálně by mohl před volbami naznačit své preference.

Kiska kritizuje ministryni spojenou s Kaliňákem. Je to politika, brání ji premiér

Kiskovy kritické hlasy jsou však v současnosti slyšet asi nejvíce. V pondělí prohlásil, že nedůvěřuje ministryni vnitra Denise Sakové a považuje ji za překážku objektivního vyšetření případu. Únos bude na Slovensku vyšetřovat inspekce ministerstva vnitra, která spadá právě pod působnost Sakové. A ta není na slovenské politické scéně žádným nováčkem bez historie. Naopak, její minulost dává důvod k obavám a nejistotě.

„O objektivním vyšetřování nemůže být řeč. Důležité ale je, že to kromě slovenských orgánů, které spíše nekonají, vyšetřují také Němci, kteří nejsou podřízení ani nominanti Fica s Kaliňákem,“ domnívá se novinář Kostolný, jenž poukazuje na dlouhodobé vazby mezi Sakovou a kontroverzním Kaliňákem. „Saková pracovala v poslední fázi jako státní tajemnice, předtím měla na starosti tendry a nákupy, z toho plyne, že byla jedním z nejbližších Kaliňákových lidí.“ 

Saková se stala ministryní vnitra 26. dubna poté, co odstoupil její předchůdce Tomáš Drucker. Ten do úřadu přišel místo Kaliňáka, aby uklidnil rozjitřené emoce vyvolané vraždou novináře Kuciaka. Na jeho výběru se shodl Pellegrini s prezidentem Kiskou, který odmítal jmenovat Pellegriniho šéfem vlády, dokud nenavrhne přijatelného ministra vnitra. Drucker ale za tři týdny odstoupil a na jeho místo přišla Saková. Kiska sice veřejně zmínil své výhrady k ní, odmítnout nominaci už mu ale ústava nedovolovala.

„Saková byla už předtím první volbou jako náhrada za Kaliňáka a právě kvůli jejich vazbám to všichni považovali za špatný vtip. O pár týdnů později se na ministerstvo stejně dostala,“ dodává Kostolný, proč teď šéfka resortu čelí kritice a je jí předhazovaná její minulost.

Premiér Pellegrini označil Kiskova současná slova o nedůvěryhodnosti Sakové za politiku. O její budoucnosti se chce bavit jen tehdy, pokud se nepodaří únos vietnamského podnikatele vyšetřit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud