Vládnoucí egyptská armáda nestrpí jiný názor, blogery zavírá jednoho po druhém | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vládnoucí egyptská armáda nestrpí jiný názor, blogery zavírá jednoho po druhém

Vládnoucí egyptská armáda nestrpí jiný názor, blogery zavírá jednoho po druhém

Zátah na blogery. A vůbec všechny, kteří beze zbytku nesdílejí názor egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího. Nynější tažení egyptské policie lze sotva nazvat jinak. Po zatčení novináře Vaíla Abbáse, kterého stanice BBC v roce 2006 zařadila mezi nejvlivnější osobnosti planety, zabušilo komando i na dveře Házima Abdala Azíma. Aktivisty, který se v roce 2014 zapojil do Sísího předvolební kampaně, což ovšem později označil „za největší omyl svého života“.

Házim Abdal Azím není v politice začátečník. V roce 2007, tedy čtyři roky před začátkem tzv. Arabského jara, se stal poradcem ministra pro telekomunikace a informační technologie, dva roky nato pak jeho náměstkem. Patřil totiž k prvním egyptským vývojářům arabských aplikací pro mobilní telefony, se kterými začal už zkraje nového tisíciletí.

Ještě před revolucí z roku 2011 dal najevo, že mu jsou blízké názory tehdy již bývalého generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammada Baradeje, který v roce 2005 dostal společně se svojí organizací Nobelovu cenu za mír. Sekulární liberál Baradej měl politické ambice a Abdal Azím (kvůli podpoře jeho osoby) problémy, když se o něj v roce 2010 zajímali agenti tehdy vládnoucího prezidenta Husního Mubáraka.

Armáda nejde jen po islamistech

I po revoluci, během které Mubárak padl, Abdal Azím rozhodně nepatřil ke stoupencům islámsky orientované politiky. V roce 2014 se dokonce podílel na prezidentské kampani Abdal Fattáha Sísího, generála, který se postaral o svržení Muhammada Mursího, jediné egyptské hlavy státu zvolené v opravdu demokratických, svobodných volbách. Mursí ovšem vzešel z prostřední Muslimského bratrstva a sekulární aktivisté proto jeho pád zhusta přijali jako nezbytný.

Záhy ale zjistili, že armáda o názorový pluralismus nestojí. Vojáci a jejich spojenci v justici i bezpečnostním aparátu začali ihned potírat nejen extrémistické islamisty, ale i jejich umírněné souputníky. A nezůstali u nich: brzy si vyšlápli na sekulárně levicové i demokratické aktivisty, studentské předáky a vlastně každého, kdo třeba jen nepatrně uhnul z armádní linie.

I proto nakonec zklamaný Abdal Azím na Twitteru konstatoval: „Někdy jsem měl pravdu, jindy chyboval. Za největší omyl svého života ale považuji účast na Sísího kampani.“ Mimochodem, jeho twitterový účet má asi 752 tisíc followerů.

Ocenily ho BBC i CNN. Policie jej odvedla bez zatykače

V noci na středu (23. května), tedy jen tři dny před Abdal Azímem, přišla bezpečnost i pro Vaíla Abbáse, který patří k vůbec nejslavnějším egyptským blogerům a novinářům. Kromě ostrovní stanice BBC ho ocenila coby „Blízkovýchodní osobnost roku 2007“ třeba také americká televize CNN.

Abbás už v předrevolučních časech monitoroval a posléze zveřejňoval případy porušení zákona nepostižitelnými a příslovečně zkorumpovanými uniformami. Problémy si způsobil tím, že v tomtéž pokračoval dosud. Podle Abbásova advokáta s sebou policie neměla potřebné dokumenty, zato si odnesla počítače i telefony. „To nebylo zatčení, ale únos,“ uvedl pro agenturu AFP blogerův advokát Gamál Íd.

Novinář byl – podobně jako řada jeho kolegů zadržených před ním – obviněn podle vágních zákonů trestajících šíření falešných zpráv a členství v zakázané skupině. O tom, co je nepravdivá informace, rozhoduje obvykle státní moc. Ještě nebezpečnější je ovšem nařčení z příslušnosti k ilegální organizaci, kterou se v nynějším Egyptě rozumí nejčastěji islamistické Muslimské bratrstvo. Úřady jej jako celek označily za teroristickou organizaci a podle toho s jeho sympatizanty – i umírněnými, nebo domnělými – zacházejí.

Jediná pravda o Sinaji, ta oprýmkovaná

Což je případ Ismáíla Alexandráního, který byl k deseti letům vězení odsouzen jen hodiny před zatčením Vaíla Abbáse. Tento reportér psal kdysi hned pro několik egyptských deníků o nepokojích na Sinaji, kde egyptská armáda nevybíravým způsobem bojuje nejen s tvrdými, radikálními islamisty, ale i místními obyvateli. Alexandrání se podle svých přátel nedržel oficiálního – tedy v tuto chvíli jediného povoleného – výkladu sinajských událostí. A sháněl informace z nezávislých zdrojů, což je v současném Egyptě zřejmě podezřelé.

Země vedená prezidentem Sísím nyní podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) zadržuje v souvislosti s jejich činností nejméně 35 publicistů. Tatáž skupina ji v sestupném žebříčku hodnotícím svobodu slova v globálním měřítku zařadila na 161 místo (ze 180 celkových).

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.