Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vládnoucí egyptská armáda nestrpí jiný názor, blogery zavírá jednoho po druhém

Vládnoucí egyptská armáda nestrpí jiný názor, blogery zavírá jednoho po druhém

Zátah na blogery. A vůbec všechny, kteří beze zbytku nesdílejí názor egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího. Nynější tažení egyptské policie lze sotva nazvat jinak. Po zatčení novináře Vaíla Abbáse, kterého stanice BBC v roce 2006 zařadila mezi nejvlivnější osobnosti planety, zabušilo komando i na dveře Házima Abdala Azíma. Aktivisty, který se v roce 2014 zapojil do Sísího předvolební kampaně, což ovšem později označil „za největší omyl svého života“.

Házim Abdal Azím není v politice začátečník. V roce 2007, tedy čtyři roky před začátkem tzv. Arabského jara, se stal poradcem ministra pro telekomunikace a informační technologie, dva roky nato pak jeho náměstkem. Patřil totiž k prvním egyptským vývojářům arabských aplikací pro mobilní telefony, se kterými začal už zkraje nového tisíciletí.

Ještě před revolucí z roku 2011 dal najevo, že mu jsou blízké názory tehdy již bývalého generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammada Baradeje, který v roce 2005 dostal společně se svojí organizací Nobelovu cenu za mír. Sekulární liberál Baradej měl politické ambice a Abdal Azím (kvůli podpoře jeho osoby) problémy, když se o něj v roce 2010 zajímali agenti tehdy vládnoucího prezidenta Husního Mubáraka.

Armáda nejde jen po islamistech

I po revoluci, během které Mubárak padl, Abdal Azím rozhodně nepatřil ke stoupencům islámsky orientované politiky. V roce 2014 se dokonce podílel na prezidentské kampani Abdal Fattáha Sísího, generála, který se postaral o svržení Muhammada Mursího, jediné egyptské hlavy státu zvolené v opravdu demokratických, svobodných volbách. Mursí ovšem vzešel z prostřední Muslimského bratrstva a sekulární aktivisté proto jeho pád zhusta přijali jako nezbytný.

Záhy ale zjistili, že armáda o názorový pluralismus nestojí. Vojáci a jejich spojenci v justici i bezpečnostním aparátu začali ihned potírat nejen extrémistické islamisty, ale i jejich umírněné souputníky. A nezůstali u nich: brzy si vyšlápli na sekulárně levicové i demokratické aktivisty, studentské předáky a vlastně každého, kdo třeba jen nepatrně uhnul z armádní linie.

I proto nakonec zklamaný Abdal Azím na Twitteru konstatoval: „Někdy jsem měl pravdu, jindy chyboval. Za největší omyl svého života ale považuji účast na Sísího kampani.“ Mimochodem, jeho twitterový účet má asi 752 tisíc followerů.

Ocenily ho BBC i CNN. Policie jej odvedla bez zatykače

V noci na středu (23. května), tedy jen tři dny před Abdal Azímem, přišla bezpečnost i pro Vaíla Abbáse, který patří k vůbec nejslavnějším egyptským blogerům a novinářům. Kromě ostrovní stanice BBC ho ocenila coby „Blízkovýchodní osobnost roku 2007“ třeba také americká televize CNN.

Abbás už v předrevolučních časech monitoroval a posléze zveřejňoval případy porušení zákona nepostižitelnými a příslovečně zkorumpovanými uniformami. Problémy si způsobil tím, že v tomtéž pokračoval dosud. Podle Abbásova advokáta s sebou policie neměla potřebné dokumenty, zato si odnesla počítače i telefony. „To nebylo zatčení, ale únos,“ uvedl pro agenturu AFP blogerův advokát Gamál Íd.

Novinář byl – podobně jako řada jeho kolegů zadržených před ním – obviněn podle vágních zákonů trestajících šíření falešných zpráv a členství v zakázané skupině. O tom, co je nepravdivá informace, rozhoduje obvykle státní moc. Ještě nebezpečnější je ovšem nařčení z příslušnosti k ilegální organizaci, kterou se v nynějším Egyptě rozumí nejčastěji islamistické Muslimské bratrstvo. Úřady jej jako celek označily za teroristickou organizaci a podle toho s jeho sympatizanty – i umírněnými, nebo domnělými – zacházejí.

Jediná pravda o Sinaji, ta oprýmkovaná

Což je případ Ismáíla Alexandráního, který byl k deseti letům vězení odsouzen jen hodiny před zatčením Vaíla Abbáse. Tento reportér psal kdysi hned pro několik egyptských deníků o nepokojích na Sinaji, kde egyptská armáda nevybíravým způsobem bojuje nejen s tvrdými, radikálními islamisty, ale i místními obyvateli. Alexandrání se podle svých přátel nedržel oficiálního – tedy v tuto chvíli jediného povoleného – výkladu sinajských událostí. A sháněl informace z nezávislých zdrojů, což je v současném Egyptě zřejmě podezřelé.

Země vedená prezidentem Sísím nyní podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) zadržuje v souvislosti s jejich činností nejméně 35 publicistů. Tatáž skupina ji v sestupném žebříčku hodnotícím svobodu slova v globálním měřítku zařadila na 161 místo (ze 180 celkových).

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1