Vlažné přijetí. Evropa z esa francouzské pravice není úplně nadšená

ČTK

Vítězství bývalého premiéra Françoise Fillona v primárkách francouzské pravice v Evropě vyvolalo nejednoznačné ohlasy. Konzervativec například v Německu budí obavy zatímco v Rusku nadšení. V minulosti mimo jiné volal po zrušení protiruských sankcí. 

Zatímco ruská média jásají, někteří němečtí analytici si podle agentury AFP dělají starosti s perspektivou, že by proruská orientace příštího francouzského prezidenta mohla zkomplikovat tradiční spojenectví a spolupráci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

„Pravicové síly jsou na vzestupu v celé Evropě. Kdo teď bude proti nám vyhlašovat sankce? Časy se mění a tyto metody (sankcí) jsou překonané,“ radoval se nad Fillonovým triumfem moderátor ruské státní televize Pervyj kanal v narážce na sankce, kterými Západ potrestal Rusko za anexi Krymu a za podporu separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny.

„François Fillon je nejpragmatičtější z kandidátů, pokud jde o zahraničí politiku,“ poznamenala státní agentura RIA Novosti. „François Fillon je bližší voličům než Alain Juppé v několika otázkách: boj proti Islámskému státu, homosexuální sňatky a Rusko,“ odhadl senátor Alexej Puškov.

Expert Sergej Fjodorov ve zpravodajské televizi Rossija 24 se pokusil zmírnit nadšení nad „proruským kandidátem“ připomínkou, že Fillon je „především profrancouzský“.

Celkově by vítězství nového šampióna francouzské pravice v prezidentských volbách na jaře příštího roku mělo v Berlíně vyvolat ulehčení, vzhledem k vzestupu populismu jinde v Evropě. „Každý francouzský prezident, který nebude (vůdkyní krajně pravicové Národní fronty) Marine Le Penovou, by měl být dobrou zprávou pro německou vládu,“ zdůraznila analytička Stefani Weissová z Bertlsmannovy nadace.

Fillon, který kvůli slibům ekonomických reforem bývá ve Francii vykreslován jako domácí verze někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové, je v Německu vnímán spíše jako francouzská verze bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který nepopulárními reformami na počátku tisíciletí dokázal snížit nezaměstnanost a rozběhnout hospodářství, zvýšil však i počet chudých pracujících.

„I když to nikdo neřekne nahlas, Němci by dali přednost Alainu Juppému,“ míní odbornice na francouzsko-německé vztahy Barbara Kunzová.

Poražený umírněnější Fillonův soupeř v primárkách by byl „více kompatibilní s Merkelovou“, potvrdil AFP nejmenovaný zdroj z kancléřčiny strany CDU.

Podle Kunzové na poli diplomacie hrozí problémy mezi Fillonem a Berlínem zejména ohledně politiky vůči Rusku, ale také ohledně vymáhání pravidel eurozóny, evropské vize, jakož i v migrační politice.

Fillonovy drsně protiimigrační a protiislámské rétoriky, zjevně se snažící o zlanaření voličů možné soupeřky v prezidentských volbách Marine Le Penové, si v dnešním komentáři povšiml také americký list The New York Times.

Fillon, který bývá kritizován za přílišnou blízkost ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, volal po zrušení unijních sankcí proti Moskvě. Merkelová naopak zastává tvrdý postoj vůči Moskvě kvůli Ukrajině.

sinfin.digital