Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vliv Islámského státu na Středním východě slábne. Tady všude by džihádisté mohli najít nový domov

Mosul padnul začátkem července, islamistům v Rakce zřejmě také zbývá několik posledních týdnů. Přestože bašty samozvaného Islámského státu (IS) padnou, vliv džihádistů se rozprostírá po státech Asie i Afriky. Kam by se mohli podle Newsweeku islamisté přesunout?

Afghánistán

V Afghánistánu se členové IS rekrutují často z řad bojovníků Talibánu. Silný vliv má IS od ledna 2015 na územích hraničících s Pákistánem a na západě v provinciích Ghór a Bádghís. Džihádisté uskutečňují od počátku roku 2016 bombové útoky převážně v hlavním městě země. Američané se snaží i zde dlouhodobě proti extremistům bojovat. Minulý měsíc se jim podařilo zabít při útoku dronem místního lídra islamistů Abu Sayeda.

Saúdská Arábie

Mnoho kritiků obviňuje Saúdskou Arábii z přílišné náklonosti k Islámskému státu a objevují se také podezření, že stát islamisty sponzoruje. Podle zdejších úřadů navíc v řadách IS bojuje asi 2 500 Saúdů. Po porážce islamistů v Sýrii a Iráku tak hrozí, že se tito extremisté vrátí domů, kde budou chtít pokračovat v boji a vzroste tak počet útoků. IS je v zemi ovšem aktivní už nyní. Arabové zažili několik útoků na šiítské mešity, při kterých zemřelo více než 50 lidí. Zdejší teroristická buňka také zaútočila na jedno z nejposvátnějších islámských míst – Medinu.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Jemen

Zemí zmítá občanská válka mezi Hútíjskými rebely a provládními silami podporovanými Saúdskou Arábií. Chaosu využili islamisté, kteří v zemi začali operovat a podařilo se jim vyslat několik sebevražedných atentátníků do šíitských mešit v hlavním městě San’á.

Egypt

Ani oblíbená dovolenková země Čechů není úplně bezpečná. V Egyptě se extremisté soustředí převážně na Sinajském poloostrově. Jednotky IS se zde vyvinuly z radikální vojenské skupiny Ansar Beit al-Maqdis koncem roku 2014. Džihádisté zde útočí především na koptské křesťany a na poloostrově platí výjimečný stav. Zdejší islamistické jednotce také úřady připisují provedení nejúspěšnějšího útoku IS, kterým se jim v říjnu podařilo zlikvidovat ruské letadlo, na jehož palubě zemřelo 224 lidí.

Libye

Země se po pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011 potácí v nestabilitě, což dává prostor různým extremistům. IS se začal v Libyi výrazněji projevovat od poloviny roku 2014. Poblíž měst Derna a Sabratha jsou výcvikové tábory pro zahraniční bojovníky a zdejší skupina má na svědomí například i popravu etiopských křesťanů u pobřeží Středozemního moře. Přestože Američanům se počátkem tohoto roku podařilo vytlačit islamisty ze všech dobytých území, skupina má stále v zemi poměrně značnou sílu.

Tunis

V Tunisu neexistuje žádná skupina, která se oficiálně hlásí k IS. Zdejší teroristy z uskupení Ansar al-Sharia ale s džihádisty pojí společná nenávist, ačkoli se opakovaně hlásili k Al-Kájdě i k Islámskému státu. Oficiálně nicméně nikdy nesložili slib věrnosti IS. Přesto se islamistům v zemi připisují tři velké masakry z roku 2015, při kterých zemřely desítky lidí. Z Tunisu se navíc rekrutuje největší množství zahraničních bojovníků IS, takže po pádu islamistů v Sýrii a Iráku hrozí, že navrátivší se bojovníci budou v útocích pokračovat i doma.

Nigérie

V zemi působí organizace Boko Haram, která se oficiálně přidala k IS v březnu 2015. Skupina operuje také v sousedním Kamerunu, Nigeru a Čadu. Přestože nigerijské milice vytlačily Boko Haram téměř ze všech obsazených oblastí, skupina se stále skrývá v provincii Borno v lese Sambisa. Tam drží také zřejmě stále část unesených školaček, kterých se zmocnili v roce 2011. Skupina navíc ženy často používá při sebevražedných bombových útocích, které za posledních osm let stály život kolem 20 tisíc lidí.

Burkina Faso

Malý stát na západě Afriky trpí nevýhodou, protože ve zdejší poušti neplatí téměř žádná pravidla a země nemá dostatečně silné ozbrojené jednotky, které by dokázaly zabránit pašeráctví a kriminalitě. V provincii Sahel tu působí odnož Islamic State in the Greater Sahara, která se přihlásila k IS v říjnu 2016.

Čečensko

Své odnože má Islámský stát od poloviny roku 2015 také v Čečensku. Zdejší bojovníci se většinou rekrutovali z Al-Kájdy. Své útoky zaměřují převážně proti ruským silám, které podporují syrského prezidenta Bašára Asada.

Filipíny

V zemi působí islamistická organizace Abú Sajjáf, která se netají nákloností k IS. Mnoho jejich bojovníků se účastnilo také konfliktu v Sýrii a Iráku, nyní se pozvolna vrací domů. Skupina je známá zajímáním rukojmí a následně vyjednáváním o jejich vydání.

Mezi území, která by mohla snadno upadnout do vlivu islamistů, se řadí také Alžírsko, Bangladéš, pásmo Gazy a Somálsko.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744