Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlivného republikána postřelil fanoušek socialisty Sanderse a kritik Trumpa. Podle prezidenta je po smrti

Vlivného republikána postřelil fanoušek socialisty Sanderse a kritik Trumpa. Podle prezidenta je po smrti

Dnešní střelbu v americké Alexandrii nedaleko Washingtonu má podle policie na svědomí 66letý James T. Hodgkinson. S poloautomatickou zbraní vtrhnul na baseballové hřiště a postřelil čtyři lidi, mezi nimi i Steve Scalise, který patří mezi nejvlivnější republikány ve Sněmovně reprezentantů. Motiv útočníka, který se prezentoval jako fanoušek někdejšího uchazeče o Bílý dům Bernieho Sanderse, není známý, může souviset s jeho osobními problémy i s odporem vůči republikánům. Podle prezidenta Donalda Trumpa podlehl svým zraněním. Scalise podle svého stranického kolegy prodělal operaci a měl by být mimo ohrožení života.

Hodgkinson podle reportérů The Washington Post provozoval živnost s inspekcemi nemovitostí. Loni na podzim přišel o licenci a už mu nebyla obnovena. List píše, že se před lety dostal do problémů se zákonem a byl po nějakou dobu obviněn kvůli agresivnímu chování. O jeho motivech ale není nic známo. Podle Donalda Trumpa je útočník po smrti.

The Washington Post přinesl rovněž svědectví Charlese Oreara, který uvedl, že s Hodgkinsonem v minulosti spolupracoval při kampani nezávislého senátora Bernieho Sanderse, který se loni ucházel o Bílý dům. Muž podle něj byl tichý a odměřený. Popsal ho také jako „progresivního“. Nevypadalo to prý, že by měl Hodgkinson sklony k násilí. 

Na svém facebookovém profilu střelec vyjadřoval sympatie k Sandersovi a sdílel petice proti Trumpovi, kterého mimo jiné tituloval jako zrádce. Do místních novin posílal často dopisy kritizující republikány.

Časně ráno místního času Hodgkinson zaútočil na baseballovém tréninku republikánů. Ten se konal na hřišti, kde tým obvykle trénuje. Město Alexandria leží jen asi deset kilometrů od centra metropole Washingtonu. Vyzbrojený byl poloautomatickou zbraní a vypálil desítky ran po lidech okolo.

Zraněni byli i dva členové kongresové ochranky, kteří rovněž nejsou v ohrožení života, a také asistent dalšího člena Sněmovny Rogera Williamse, o jehož stavu média neinformují.

Republikánský senátor Jeff Flake americkým médiím řekl, že střelba trvala asi deset minut. Podle Flakea byl střelec před zadržením rovněž postřelen. „Kdyby tam nebyla kongresová ochranka, byl by to masakr,“ řekl televizi MSNBC senátor Rand Paul, který byl rovněž na ranním tréninku přítomen.

Prezident Donald Trump kvůli incidentu zrušil dnešní program a zůstal v Bílém domě. O situaci je průběžně informován.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744