Vlivného republikána postřelil fanoušek socialisty Sanderse a kritik Trumpa. Podle prezidenta je po smrti | info.cz

Články odjinud

Vlivného republikána postřelil fanoušek socialisty Sanderse a kritik Trumpa. Podle prezidenta je po smrti

Dnešní střelbu v americké Alexandrii nedaleko Washingtonu má podle policie na svědomí 66letý James T. Hodgkinson. S poloautomatickou zbraní vtrhnul na baseballové hřiště a postřelil čtyři lidi, mezi nimi i Steve Scalise, který patří mezi nejvlivnější republikány ve Sněmovně reprezentantů. Motiv útočníka, který se prezentoval jako fanoušek někdejšího uchazeče o Bílý dům Bernieho Sanderse, není známý, může souviset s jeho osobními problémy i s odporem vůči republikánům. Podle prezidenta Donalda Trumpa podlehl svým zraněním. Scalise podle svého stranického kolegy prodělal operaci a měl by být mimo ohrožení života.

Hodgkinson podle reportérů The Washington Post provozoval živnost s inspekcemi nemovitostí. Loni na podzim přišel o licenci a už mu nebyla obnovena. List píše, že se před lety dostal do problémů se zákonem a byl po nějakou dobu obviněn kvůli agresivnímu chování. O jeho motivech ale není nic známo. Podle Donalda Trumpa je útočník po smrti.

The Washington Post přinesl rovněž svědectví Charlese Oreara, který uvedl, že s Hodgkinsonem v minulosti spolupracoval při kampani nezávislého senátora Bernieho Sanderse, který se loni ucházel o Bílý dům. Muž podle něj byl tichý a odměřený. Popsal ho také jako „progresivního“. Nevypadalo to prý, že by měl Hodgkinson sklony k násilí. 

Na svém facebookovém profilu střelec vyjadřoval sympatie k Sandersovi a sdílel petice proti Trumpovi, kterého mimo jiné tituloval jako zrádce. Do místních novin posílal často dopisy kritizující republikány.

Časně ráno místního času Hodgkinson zaútočil na baseballovém tréninku republikánů. Ten se konal na hřišti, kde tým obvykle trénuje. Město Alexandria leží jen asi deset kilometrů od centra metropole Washingtonu. Vyzbrojený byl poloautomatickou zbraní a vypálil desítky ran po lidech okolo.

Zraněni byli i dva členové kongresové ochranky, kteří rovněž nejsou v ohrožení života, a také asistent dalšího člena Sněmovny Rogera Williamse, o jehož stavu média neinformují.

Republikánský senátor Jeff Flake americkým médiím řekl, že střelba trvala asi deset minut. Podle Flakea byl střelec před zadržením rovněž postřelen. „Kdyby tam nebyla kongresová ochranka, byl by to masakr,“ řekl televizi MSNBC senátor Rand Paul, který byl rovněž na ranním tréninku přítomen.

Prezident Donald Trump kvůli incidentu zrušil dnešní program a zůstal v Bílém domě. O situaci je průběžně informován.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud