Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlivný americký republikán je postřelený. Neznámý útočník jeho směrem vypálil na 100 kulek

Vlivný americký republikán je postřelený. Neznámý útočník jeho směrem vypálil na 100 kulek

Neznámý střelec zranil při basebalovém tréninku významného člena Republikánské strany Steva Scalise, který je předsedou stranického klubu v Kongresu. Podle informací americké televizní stanice Fox News má ránu v boku, jeho asistent je podle dalších zdrojů zasažený v hrudi. Celkem je podle policie zraněných pět lidí.

Ke střelbě došlo na hřišti v Alexandrii, ve státě Virginia. Muž měl u sebe poloautomatickou pušku. Jeden z asistentů podle senátora Mike Lea zastavil Scalisovo krvácení pomocí pásku. Na místě se podle svědků ozvalo až sto výstřelů.

Pachatele při zásahu postřelila policie, nyní je v nemocnici a skončí ve vazbě. Jeho motiv je nejasný. K incidentu už se vyjádřil mluvčí Bílého domu Sean Spicer, který na twitteru napsal, že prezident Donald Trump i viceprezident Mike Pence už o střelbě vědí.

 

Republikán Ron DeSantis řekl Fox News, že hřiště, na kterém se politici připravovali na zítřejší charitativní zápas, opustil krátce před útokem. Po cestě k autu prý potkal muže, který se ho ptal, jestli jde o trénink Demokratické, nebo Republikánské strany. Zhruba o tři minuty později prý zazněla střelba. 

 

Republikán Mo Brooks pro CNN uvedl, že šloo muže bílé pleti. „Viděl jsem ho vteřinu, možná dvě." Střelec byl podle něj za třetí metou a vůbec nepromluvil. „Střílel na různé lidi, ti se začali na hřišti rozbíhat všemi směry."

 

Scalise je prvním kongresmanem, který se stal obětí střelby od útoku na rovněž republikánku Gabbrielle Giffordsovou v lednu 2011. Jared Lee Loughner ji tehdy střelil do hlavy, politička útok přežila, šest dalších lidí ale zemřelo. Loughner se k činu přiznal, soud ho poslal na doživotí do vězení. Giffordsová už bývlým kolegům a jejich rodinám vzkázala, že na ně myslí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744