Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlna antisemitismu je nejsilnější od druhé světové války. Důvodem je vzestup extrémní pravice i umírání pamětníků

Vlna antisemitismu je nejsilnější od druhé světové války. Důvodem je vzestup extrémní pravice i umírání pamětníků

Antisemitismus v Evropě sílí. Židovské organizace uvádějí, že s takovou mírou nenávisti se židé setkávali naposledy za druhé světové války. Za pravdu jim dávají i statistiky, stoupá množství nábožensky motivovaného obtěžování a vandalismu. „V mnoha částech Evropy židovské komunity a instituce už mohou fungovat jen díky striktním bezpečnostním opatřením. Ploty, stálý dohled a policejní i vojenská ochrana se staly součástí našich životů,“ vysvětluje ředitel Evropského židovského kongresu Moshe Kantor.

Atmosféru nenávisti potvrzují i dva nedávné případy z Francie, kdy byly nejméně dvě ženy zabity pravděpodobně kvůli svému židovskému původu. Loni v dubnu zemřela 65letá Sarah Halimiová, kterou v jejím bytě utýral a následně vyhodil z okna její soused. V březnu zemřela podobně trýznivým způsobem 85letá Mireille Knollová, kterou vrah ubodal a následně upálil. Obě ženy údajně před smrtí čelily výhružkám kvůli svojí víře.

Tendence stoupajícího antisemitismu se podle odborníků objevuje už několik let společně s trendem sílících pravicových extremistických stran. Nacionalismus a nenávist k imigrantům tak opět začíná dopadat také na židy.

„Židé cítí, že antisemitismus se dostal do nové fáze, kdy se rozšířil do většiny zemí světa. Z našich institucí se stávají doslova bunkry,“ uvádí pro web Quartz Kantor. Důvodem rostoucí nenávisti je podle něj také oslabování historické paměti.

„Přímé vzpomínky na holokaust zabraňovaly evropské společnosti v nejhorších projevech antisemitismu. Jak ale paměť slábne, riskujeme zapomenutí a také to, že minulost by se mohla opakovat,“ vysvětluje Kantor, který jako riziko vidí právě vymírání pamětníků nacistických zvěrstev.

Dle statistik se v Německu odehrají denně průměrně čtyři antisemitské útoky. Země, kde svůj vliv získal Adolf Hitler, se přitom zavázala, že boji proti této nenávisti věnuje speciální pozornost. Ještě více alarmující začíná být ale situace ve Velké Británii.

Zde za poslední rok vzrostl počet protižidovsky motivovaných útoků o 34 %. Důvodem je dle Kantora také skutečnost, že opoziční Labouristická strana se dlouhodobě potýká nařčení z antisemitismu, které není schopná vyvrátit. „Když Jeremy Corbyn dlouhodobě popírá, že jeho strana má s antisemitismem problém, vytváří tak zdání, že nenávistný postoj vůči židům je akceptovatelný,“ dodává ředitel Evropského židovského kongresu.

Dle zprávy Antisemitism Worldwide v loňském roce přispělo ke zvýšení nesnášenlivosti také rozhodnutí Donald Trumpa oficiálně uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Tento krok „posloužil často jako záminka pro rozpoutání demonstrací, které doprovázelo násilí na židech, výhružky smrtí a pálení izraelské vlajky.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1