Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vodní děla a ohně. Protesty proti ropovodu v USA přerostly v bitvu s policií

Vodní děla a ohně. Protesty proti ropovodu v USA přerostly v bitvu s policií

Střety policie a zhruba 400 demonstrujících skončil dnes v noci protest proti chystanému ropovodu v americké Severní Dakotě. Aktivisté se obávají, že stavba ohrozí posvátnou půdu kmene Siouxů a znečistí vodní zdroje. 

Potyčky začaly, když se protestující snažili prolomit policejní zátarasy na mostě Backwater Bridge nedaleko města Cannon Ball. Most byl uzavřený od října, kdy se tu aktivisté rovněž střetli s policií a zapálili přitom dvě nákladní auta.

Tentokrát proti nim policisté za mrazivých teplot zasáhli pomocí vodních děl a slzného plynu. Demonstranti se naopak snažili zapalovat ohně. Místo zahalil kouřový opar a podle některých očitých svědků to tam vypadalo jako v nějakém hororovém filmu.

Aktivistům vadí, že stavba ropovodu částečně zasáhne indiánskou rezervaci a tamní pohřebiště, která původní obyvatelé Ameriky považují za svatá. Bojí se také, že kvůli kontaminaci přijdou o pitnou vodu.

Kontroverzní ropovod za 3,7 miliardy dolarů je trnem v oku indiánů a aktivistů od letošního léta. Dokončení ropovodu, který by měl být 1200 kilometrů dlouhý, bylo v září odloženo, aby federální úřady mohly přezkoumat stavební povolení. Projekt by měl přivádět ropu získanou z břidlic ze Severní Dakoty do rafinérií na pobřeží Mexického zálivu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1