„Vojáci nás zradili.“ Armáda je měla chránit před Boko Haram, místo toho si Nigerijky prošly peklem | info.cz

Články odjinud

„Vojáci nás zradili.“ Armáda je měla chránit před Boko Haram, místo toho si Nigerijky prošly peklem

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International tento týden zveřejnila děsivou zprávu, podle které se nigerijští vojáci místo záchrany civilistů před islamisty z Boko Haram dopouštěli válečných zločinů včetně zabíjení lidí a znásilňování žen. V táborech, kam vojáci civilisty odváděli, navíc tisíce lidí údajně zemřely na hlad. Britský deník The Guardian nyní přináší hrozivá svědectví nigerijských žen a dívek, které věřily, že je chce armáda chránit.

Tisíce žen a dívek si myslely, že je nigerijští vojáci odvádí do bezpečí, aby je uchránili před islamisty z Boko Haram. Místo toho se ale staly terčem systematického zneužívání, za které si měly vysloužit jídlo a další pomoc, ukázalo vyšetřování Amnesty International.

„Vojáci nás zradili – říkali, že musíme odejít z našich vesnic. Řekli, že to bude bezpečnější a že nám zajistí bezpečné místo k pobytu. Ale když jsme přišli, zradili nás. Naše manžele zavřeli a nás ženy pak znásilňovaly,“ popisuje svou děsivou zkušenost 35letá Nigerijka, která opustila domov, protože věřila, že ji s rodinou vojáci dostanou do bezpečí.

Šokujících obvinění je ale mnohem víc – během dvou let se podařilo sesbírat víc než 250 rozhovorů, které jsou shrnuty v dokumentu Amnesty International o 90 stranách. Podle svědectví nigerijských obyvatel mají vojáci na svědomí vypalování vesnic, zabíjení i znásilňování.

Jak uvádí zpráva, civilisté žijící ve venkovských oblastech na severovýchodě země byli od konce roku 2015 nuceni přesídlit se do nejbližších měst osvobozených nigerijskou armádou. Po příchodu přitom každý nováček musel podstoupit prohlídku před zraky velkého množství lidí, do naha se musely svlékat i ženy. Do satelitních táborů pak mohli vstoupit jen ti, kteří prošli prohlídkou – šlo především o ženy, děti a seniory. Muži byli většinou zadrženi a převeleni k armádě.

Život v táboře byl podle svědectví žen zdrcující. Jídlo v podobně tácku rýže dostávaly jen jednou denně a ve stejném intervalu měly také přístup k pitné vodě. Podle některých svědků proto ženy z čirého zoufalství hltaly i špinavou vodu ze země. Kvůli mizivým podmínkám tak údajně každý den v táboře zemřelo kolem třiceti lidí.

Děsivou zkušenost zde zažila také 20letá Amma, která byla podle svých slov znásilněna poté, co si od člena nigerijské armády vzala jídlo. „Jeden muž přišel a přinesl mi jídlo. Večer se vrátil, ale schovala jsem se. Další den mi řekl, aby si od něj vzala vodu, pak za mnou zavřel dveře a znásilnil mě. Řekl: ‚Dal jsem ti tyhle věci, a jestli je chceš, musíme být manžel a manželka,“ popisuje mladá Nigerijka.

Podobné zkušenosti mají i další ženy a dívky, které dostaly na vybranou – buď budou „přítelkyně“ vojáků, tedy vždy k dispozici na sex, nebo budou ochuzeny o přístup k jídlu a dalším základním věcem. Podle některých žen však byly vojáky znásilňovány, i když hladověly.

Znásilňování neunikla ani Zara, kterou jednoho dne voják odvezl mimo tábor, kde ji přinutil k sexu. „Druhý den přišel, odvedl mě tam znovu a udělal tu samou věc. Křičela jsem a brečela, že nechci. Vždy mě ale přinutil a stále opakoval: Neboj, postarám se o tebe, dám ti peníze, a když bude nemocná, vezmu tě do nemocnice,“ říká Zara.

Zatímco nigerijská vláda označuje dokument za lživý, podle Amnesty International jsou obvinění skandální. „Je naprosto šokující, že lidé, kteří za Boko Haram utrpěli už dost, byli odsouzeni k dalšímu hrozivému zneužívání ze strany nigerijské armády,“ komentuje zprávu ředitel AI v Nigérii Osai Ojigho. „Sex za těchto donucovacích okolností je to vždy znásilnění, i když nedojde k použití fyzické síly,“ dodává.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud